Jak vzniklo sous vide vaření, co k němu potřebujete a skvělý recept, který musíte vyzkoušet
Znáte metodu sous vide? Jedná se o pomalý způsob vaření, při kterém jídlo vaříme ve vzduchotěsných plastových sáčcích, které pak vložíme do vodní lázně. Vaření sous vide se označuje také jako pomalé vaření, jelikož doba přípravy jídla touto metodou je delší, protože teplota vaření je nastavena relativně nízko pod 100 °C.
Jak vznikla sous vide metoda?
Sous vide vaření si vychutnávají lidé po celém světě. Poprvé však tajemství pomalého vaření objevil francouzský šéfkuchař George Pralus, který uvařil fogie gras (husí játra) novým způsobem – sous vide metodou. Šéfkuchař Pralus představil v roce 1974 v restauraci Troisgros ve Francii. Nešlo však jen o náhodný experiment. Přípravou tradičního jídla fogie gras klasickým způsobem ztrácela husí játra až 50 % své hmotnosti. Proto se kuchaři snažili vymyslet ekonomičtější způsob, jak připravit chutná husí játra. Pralus vyzkoušel zabalit maso do plastové fólie a zjistil, že vařením ztratilo jen 5 % své hmotnosti. Zanedlouho šéfkuchař Pralus učil metodu sous vide vaření na své vlastní škole – Culinary Innovations.
S historií sous vide vaření se kromě Praluse pojí ještě jedno významné jméno – Bruno Grossault, vědec ze společnosti US. Foods (americký distributor potravinových služeb). Díky Grossaultovi a jeho výzkumu dnes známe přesné časy a teploty sous vide vaření různých potravin. Kromě vědecké činnosti se Grossault zasloužil o rozšíření povědomí o sous vide metodě. Díky jeho nápadu nabízet sous vide jídlo pasažérům první třídy francouzského národního leteckého dopravce Air France, si tento způsob přípravy jídla vychutnával nejen Paříž.
Co je sous vide hrnec a jak se používá?
Sous vide hrnec na první pohled může připomínat fritézu. Avšak s fritézou nemá tento výdobytek nic společného. Sous vide hrnec obsahuje ponorný vařič – zařízení, které udržuje konstantní teplotu vody. Jednou z výhod sous vide hrnce je také snadné čištění, protože jednotlivé části hrnce přicházejí do styku jen s vodou. Jídlo je uzavřeno v plastových vzduchotěsných sáčcích.
Díky sous vide hrnci si můžete vychutnávat výživné jídlo i u Vás doma. Ať už máte chuť na šťavnatý steak, křupavé pečené maso, lososa nebo chutnou zeleninu, spolehněte se na to, že sous vide hrnec Vám vykouzlí úsměv na tváři a spokojené bříško.
Při sous vide vaření mějte na paměti, že čím kvalitnější suroviny pro přípravu použijete, tím chutnější jídlo uvaříte. Před přípravou jídla si prohlédněte doporučené teploty vaření a také dobu vaření konkrétní suroviny. Navíc při sous vide vaření můžete vařit bez použití jakéhokoliv tuku. Potraviny ve vakuu se připraví ve své vlastní šťávě.
Recept na sous vide steak s hranolky ze sladkých brambor
Nápad na nedělní oběd nebo romantickou večeři? Tuto specialitu byste si rozhodně neměli nechat ujít.
Recept je navržen na 4 porce jídla.
Suroviny, které potřebujete k přípravě jídla:
- 4 steaky z hovězí svíčkové
- vaše oblíbené koření na steak podle chuti
- 2 lžíce oleje
- 8 velkých batátů
- olivový olej
- sůl
- pepř
Postup:
V sous vide hrnci si připravíme vodní koupel. Vodu předehřejeme na 54°C. Nakořeněné a osolené steaky vložíme do vakua a dáme do vodní lázně na 1 hodinu. Než se nám maso uvaří, můžeme se věnovat přípravě přílohy. Očištěné brambory nakrájíme na tlustší hranolky. Dáme je do misky spolu se 2 lžícemi olivového oleje, přidejte pepř a osolte. Hranolky dejte péct na 180 °C na 40 minut. Mezitím se nám upeče maso. Vyjmeme steaky ze sáčku, osušíme papírovou utěrkou a prudce opečeme na pánvi z každé strany maximálně 60 sekund se 2 lžícemi oleje.
Přejeme Vám dobrou chuť! 🙂