Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Sádlo jako prevence proti nemocem

Sádlo jako prevence proti nemocem - postup přípravy

Zima je období, kdy dominuje chřipka a další nemoci. Právě během chladné sezóny lékaři doporučují věnovat zvláštní pozornost úplnosti stravy a její pestrosti. Doporučuje se jíst potraviny bohaté na vitamíny, které mohou ovlivnit odolnost těla vůči nemocem. A sádlo je jedním z takových produktů. 

Ingredience pro:
1 porce
Kuchařka
Kuchařka: Veronika Macháčková

Mýty o nebezpečí sádla

Sádlo je čistý tuk, ale je opravdu tak špatný? Tuk je také nezbytný pro metabolismus. Stejně jako u jiných živočišných produktů obsahuje tuk cholesterol a sádlo je pevný cholesterol.




Navíc sádlo není tělu vůbec cizí, má důležité funkce, například tuk se podílí na krvetvorbě a je základem mezibuněčných membrán. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení není množství cholesterolu tak velký. 100 g sádla obsahuje 70 až 100 mg cholesterolu a třeba hovězí játra mají hodnoty cholesterolu okolo 280 mg.

U sádla je samozřejmě důležité množství snězeného tuku. Jeho obsah kalorií je zhruba 770 kcal na 100 gramů. Sádlo však patří k výrobkům s takzvaným “dlouhým obsahem kalorií”, to znamená, že se rychle vstřebává, rozkládá a poskytuje dlouhodobý pocit sytosti. Denní norma příjmu tuků je 80 gramů, v závislosti na úrovni aktivity přes den. 

Chleba se sádlem jako svačinka?

Sádlo a žitný chléb s otrubami jsou pro sebe jako dělané. Společně mají blahodárný účinek na trávení a žitný chléb nemá tolik sacharidů, jako ostatní pečivo. Na chlebík, který si opečete v toustovači, natřete česnek, namažte slabou vrstvu másla, přidejte nakrájenou cibulku a máte skvělou svačinku, která je vynikající prevencí chřipky.

Samozřejmě takovou svačinku nesmíte jíst celý den, každý den, nezapomínejte na energetickou bilanci a pestrou stravu. 

Smažení na sádle

A teď se připravte! Vědci z De Montfort University v Anglii na základě nedávného výzkumu prohlásili, že vepřové sádlo je bezpečnější tuk na smažení, než rostlinný olej! Během smažení na rostlinném oleji se v důsledku oxidace uvolňují karcinogeny, jejichž účinek na tělo přímo souvisí se zvýšením rizika rakoviny, onemocnění kardiovaskulárního systému a potlačení mozkových funkcí.

Horší je, že tyto látky mají tendenci se hromadit v buňkách a budovat svůj ničivý potenciál. Proto se tepelné zpracování při vysokých teplotách nejlépe má provádět na hustých tucích, jako je sádlo nebo máslo. 

Sádlo má jistě svoje skvělé výhody, s mírou má mnoho blahodárných účinků, nicméně si pořád musíte dávat pozor, abyste ho nejedli po kilech – to opravdu není zdravé. 

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů