I v malé kuchyni se dají dělat velká kouzla! Jak na to?

i Zdroj: Pixabay I v malé kuchyni se dají dělat velká kouzla! Jak na to?

Kuchyň je srdcem domova a místem, kde se sbíhají vůně, chutě a radost z vaření. Malá kuchyň nemusí znamenat kompromis ve funkcionalitě a estetice. Právě naopak – správné uspořádání může proměnit i nejmenší prostor v praktické a útulné místo, kde budete rádi vařit. Jen je třeba jít na jeho vybavení tak trochu od lesa.




Maximální využití vertikálního prostoru

V případě, že máte menší kuchyň, nezůstávejte při zemi. Instalujte vysoké skříňky nebo regály, které dosahují až ke stropu. Díky tomu do nich budete schopni uložit mnoho nádobí, hrnců, koření a dalších potřebných věcí.

Pokud jste spíše fanouškem otevřených polic, můžete zvolit třeba knihovny v různém provedení, které lze využít opravdu různorodě. Nemusí sloužit jen k uložení kuchařských knížek, pomocí sladěných košíků v nich můžete ukrýt spoustu kuchyňských potřeb. Dobře budou vypadat také stejné sklenice s luštěninami, oříšky, moukou a případně ostatními surovinami, které v kuchyni používáte.

Skladování na zadní straně dveří

Nezapomeňte, že i zadní strana skříněk dvířek nabízí praktické využití. Můžete sem umístit kovové závěsy nebo drátěné koše, kde uchováte kuchyňské náčiní, utěrky či koření. Velmi praktické jsou například úchyty na pokličky, hrnce nebo cedníky.

Tento drobný trik vám ušetří mnoho místa na pracovní ploše i ve skříňkách a zároveň pomůže udržovat pořádek, což je zvláště v malém prostoru náročné.

Jídelní stůl v malé kuchyni

Malé prostory volají po multifunkčním nábytku. Mnoho místa ušetříte s rozkládacím jídelním stolem. Nejenže vám poskytne prostor pro stolování, využívat jej můžete i jako pracovní plochu.


Pokud vaše kuchyň opravdu nenabízí prostor pro jídelní stůl, pak přemýšlejte nad barovým stolkem. Jeho štíhlý podélný tvar nezabírá tolik místa, a pokud k němu pořídíte skládací barové židle, můžete je složit a opřít o stěnu, takže vám při vaření nebudou nijak překážet.

Jak na mytí nádobí?

Máte prostor na myčku na nádobí? Pak jste šťastlivci! Pokud ne, i pro vás existuje řešení. Jestli nechcete, aby vám pracovní plochu z poloviny zabíral dřez s odkapávačem, můžete mít zabudovaný jen dřez. Odkapávací podložku si pak můžete pořídit ve větších obchodech s domácími potřebami.

Jde o jemně zkosenou vroubkovanou plastovou desku, která se položí vedle dřezu a voda, odkapávající na desku, stéká drážkami do dřezu. Pořídit můžete i kovový stojánek na talíře či poklice, do kterého vložíte nádobí vertikálně a díky tomu vám nezabere většinu plochy.

Optické zvětšení prostoru

V případě, že vás spíše trápí estetická část a chcete, aby místnost vypadala větší, platí zde prakticky stejná pravidla, jako pro kterýkoli jiný pokoj. Čím světlejší místnost je, tím vzdušněji a prostorněji působí. Vybírejte tedy skříňky a pracovní plochy ve světlých barvách. 

Vhodné je také kvalitní osvětlení, a to nejen uprostřed místnosti, ale i nad pracovní plochou. Zrcadla na stěnách nebo na dvířkách mají podobný efekt a navíc odráží světlo, čímž kuchyni dodají vzdušnost a lehkost.

S účelným uspořádáním a kreativními řešeními můžete v malé kuchyni dosáhnout velkých výsledků. Maximální využití vertikálního prostoru, multifunkční nábytek a světlé barvy jsou jen některé z mnoha triků, které vám pomohou vytvořit praktické a stylové prostředí. Ať už máte malou kuchyni v bytě nebo v domě, s těmito tipy ji proměníte v pohodlnou a útulnou oázu, kde budete vytvářet kulinářské poklady.