Sezóna grilování se blíží, jak během ní nepřibrat?

Sluneční paprsky nás už sem tam potěší svojí přítomností, jasná známka toho, že se blíží teplejší dny. Na jaře i v létě si jich můžeme užívat plnými doušky, nechat se paprsky hýčkat a možná si užít i nějakou tu grilovačku. Ano, grilovací sezóna tu bude coby dup, připravte se na ní včas.




Grilování patří mezi oblíbené kratochvíle

Kdo z nás sem tam nezatouží po grilovaném mase, zelenině, sýru nebo po jiných dobrotách připravených na roštu? Sice se říká, že grilování není zdravé, pravdou ovšem je, že záleží na tom, jak si pokrmy připravíte. I grilovat se dá zdravě, při správném postupu můžete pokrmy připravit dokonce dietně a nepřibrat. Čemu se přitom musíte vyhnout?

  • Rozhodně hoření odkapávajících šťáv, které mohou změnit chuť jídla a stojí i za vznikem karcinogenních látek. Eliminovat se dá například použitím grilovacích podtácků nebo pořízením grilu, který myslí na zdravé grilování.
  • Dalším rizikem jsou spaliny, které vznikají při hoření dřeva. Jsou totiž druhy, které jsou smolnaté a na grilování se nehodí.
  • Gril musí být vždy čistý, proto ho po každém grilování důkladně očistěte od zbytků.
  • Používejte správnou metodu grilování. Přímo se grilují jen některé druhy masa jako jsou steaky, jinak se má grilovat vždy nepřímo.
  • Hlídejte teplotu grilování a přizpůsobte ji potravinám, které grilujete. Například maso je třeba ze začátku zprudka opéct a nechat zatáhnout, aby bylo šťavnaté, pak je ale důležité teplotu snížit, jinak se spálí.
  • Vybírejte na grilování kvalitní suroviny, dejte přednost čerstvému masu, zelenině a sýrům před uzeninami.

iZdroj: Freepik

Začněte výběrem grilu

Výběr grilu je prvním a naprosto zásadním krokem, od něj se totiž odvíjí jak způsob přípravy pokrmů, tak náročnost přípravy nebo to, jak budou chutnat a zda budou zdravé.

Gril na dřevěné uhlí je klasika, na kterou mnozí nedají dopustit, protože pokrmům dodává typické aroma a chuť. Dá se na něm připravit vše od masa až po ryby a pečivo, je ale třeba správně roztopit gril a hlídat teplotu.

Rychlejší a snazší na ovládání je plynový gril, u kterého odkapávající tuk nepřijde do kontaktu s žárem a nevznikají tolik škodlivé látky. Dá se rychleji rozpálit, navíc si na něm můžete nastavit teplotu, na jakou má hřát. Může disponovat i dalšími funkcemi, například automatickým zapalováním, i proto se těší v dnešní době značné oblibě.

Další variantou je elektrický gril, který se dá používat po celý rok, ale musíte se zdržovat v blízkosti zásuvky, nebo novinka poslední doby, tedy keramický gril. Ten si aktuálně získává příznivce díky skvělé tepelné izolaci, díky které udržuje po celou dobu přípravy pokrmů konstantní teplotu.

Chcete grilovat maso? Vyberte si to pravé

Na grilu se dá připravit celá řada surovin, vůbec nemusí jít jen o uzeniny. Pokud vsadíte na maso, dejte přednost libovému kuřecímu, vepřovému nebo hovězímu masu. Přebytečný viditelný tuk z něj odstraňte, dejte přednost kvalitě před cenou. Kromě masa si můžete ogrilovat i ryby bohaté na zdravé tuky, o kterých se víc dočtete v tomto článku. Mezi ryby vhodné k přípravě na grilu patří pstruh, losos, makrela, mečoun, nebo pražma, z mořských plodů pak krevety, které perfektně doplní zeleninový salát.

iZdroj: Freepik

Skvělá je i sezónní zelenina nebo sýr

Kdy jindy si užít čerstvých farmářských produktů než v létě, kdy je jejich nabídka široká a vůbec pro ně nemusíte do obchodu? Zeleninu si můžete vypěstovat na zahrádce nebo terase, případně si ji spolu se sýry koupit od lokálních farmářů. Připravit si můžete zeleninové saláty se sýrem, s masem i jen tak, tipy na grilovací recepty najdete zde, doplňte je také zdravým dresingem, který chuť salátu ještě povznese o úroveň výš. Nebo dáte přednost zálivce? Oblíbená je například vinagreitte zálivka, medová zálivka nebo ta italská.

Víte, že jako dezert se hodí i grilovaný ananas? Kdo ho jednou vyzkouší, ten si na něm bude chtít pochutnat i příště, stejně tak třeba na jahodách s grilovaným kozím sýrem.

Skleničku si k jídlu dopřejte, ale…

Sklenka vína ke grilování tak nějak patří, pro naše tělo ale žádný přínos nemá. Kdo chce, ten si může dát třeba vinný střik, kdo se alkoholu raději vyhne, ten si může připravit osvěžující nealkoholickou limonádu s čerstvým ovocem a snítkou meduňky nebo máty.

Zdroj: https://www.ketofit.cz/dietni-zalivky-na-salaty-tipy-a-recepty