Již naše babičky a dědečkové nám coby dětem říkali, že polévka je grunt. To nepochybně platí do dneška a polévka, jakkoli je v současnosti opomíjená, by měla být součástí vyváženého a zdravého stravování. Chcete-li své strávníky opravdu ohromit perfektní polévkou, máme pro vás pár tipů, jak ji správně dochutit.
Gulášová polévka – nesmrtelná klasika
Gulášová polévka je všemi milovanou klasikou. S výjimkou vegetariánů a veganů snad neexistuje nikdo, kdo by si na ní nepochutnal. Základ gulášové polévky vždy tvoří kvalitní hovězí (případně vepřové) maso. Aby byla vaše polévka co nejchutnější, doporučujeme zvolit maso od řezníka nebo místního farmáře, nikoli supermarketové. Stejně smýšlejte také u zeleniny a jestliže máte záhonek s čerstvou cibulí, neváhejte ji využít.
Pro správné dochucení gulášové polévky se využívá:
- sladká paprika
- sůl
- kmín
- pepř
- majoránka.
Během přidávání jednotlivých dochucovadel postupujte opatrně, zvláště pak se solí. Vždy při dochucování průběžně ochutnávejte, abyste včas poznali, kdy je již chuti dost. Jestliže chcete mít polévku bohatší na suroviny, nemusíte se bát ani použití brambor a petrželky.
Poctivý hovězí vývar vás postaví na nohy
Jen těžko bychom ve světě polévek hledali větší klasiku, než je právě hovězí vývar. Silným vývar nám odmalička pomáhal léčit všemožná nachlazení i neklidný žaludek po bujarých oslavách. Stejně jako u gulášové polévky i u něj je pro správnou chuť nezbytné dbát na kvalitu vstupních surovin.
Ačkoli je hlavní dominantou vývaru samozřejmě chuť masa, nepodceňujte ani volbu kvalitní zeleniny. Chcete-li, aby měl vývar opravdu silnou chuť, přiveďte jej nejprve k varu a poté stáhněte plamen na minimum a nechejte 5 i více hodin probublávat. Jestliže jej necháte vařit déle, polévka se zakalí a ztratí svou charakteristickou chuť.
S dochucovadly si u vývarů počínejte opatrně. Používejte pouze sůl, bobkový list, celý pepř a nové koření. Ovšem i ty v rozumné míře.