Máte-li rádi husté omáčky a nechcete je zahušťovat moukou, můžete vyzkoušet i jiné způsoby, které jsou zajímavější a navíc jídlu mohou dodat lepší chuť.
Dokonalá omáčka musí mít správnou konzistenci. Měla by být jemná, správně hustá, a naopak ne příliš řídká, jelikož by se pak podobala spíše polévce. Spousta kuchařek obvykle zahušťuje omáčku tím nejjednodušším způsobem, a to pšeničnou moukou. Existují však i jiné varianty, jak zahustit omáčku, aniž byste tuto surovinu museli použít.
Nechte odpařit přebytečnou vodu
Pokud vaříte omáčku čistě na zeleninovém základě, můžete ji zkusit vařit tak dlouho, dokud se neodpaří všechna přebytečná voda a vy nezískáte konzistenci dokonale husté omáčky. Tento způsob ovšem není úplně výhodný. Trvá totiž poměrně dlouho a vede tak především k vysoké spotřebě elektřiny nebo plynu. Dlouho vařená zelenina také už většinou nechutná dobře a ztrácí bezmála všechny živiny a vitamíny.
Rozmixujte zeleninu
Omáčku můžete místo mouky ochutit nejen vařenou, ale také rozmixovanou zeleninou. Výběr konkrétního druhu zeleniny je čistě na vás. Použít můžete například mrkev, dýni nebo také petržel. Omáčku můžete zahustit i směsí z různých druhů zeleniny. Lze využít také tu, která vám zbyla během vaření vývaru.
Přidejte smetanu
Dalším vhodný způsobem, jak zahustit omáčku, je přidat smetanu. Výběr konkrétního druhu smetany je čistě na vás, lze tak použít levnější zakysanou smetanu i smetanu ke šlehání, která ale bývá dražší. Omáčce nicméně dodá fantastickou krémovou chuť.
Při této metodě zahušťování si však musíte dát pozor, aby si ostatní ingredience se smetanou sedly. Ne všechny omáčky jsou totiž pro tento způsob zahuštění vhodné. Místo smetany můžete obdobně použít i bílý jogurt.
Vyzkoušejte lněná semínka
Někteří lidé používají ke zdravému zahuštění omáčky také lněná semínka. Omáčka pak nicméně získává rosolovitou konzistenci, což nemusí každému vyhovovat. Je tak na každém vyzkoušet si, zda je tento způsob zahušťování vhodný i pro něj.