Pro nejlahodnější kávu už nemusíte opouštět teplo domova. Stačí rychlovarná konvice, kvalitní káva – a kouzelné udělátko za pár stovek. Připravte si lahodný šálek jako z kavárny, kdykoliv vás přepadne chuť. S french pressem, moka konvičkou nebo efektní „vé šedesátkou“.
1. FRENCH PRESS
Proč french press?
Minimum úsilí, minimum peněz, maximum chuti. Příprava kávy ve french pressu patří k nejdostupnějším alternativním přípravám kávy v domácím prostředí. Naši předkové ho v různých podobách používají už od roku 1800. Důvod je prostý – za jednoduchou obsluhu dostanete šálek plný bohaté chuti.
Jak to funguje?
To hlavní prozradí už jeho název – „press“ znamená v překladu tlak. Jednoduchým stlačením pístu oddělíte kávovou sedlinu od aromatického šálku. Jak z french pressu dostat ten nejlahodnější?
Naprosto zásadní je správná hrubost kávy. Při mletí myslete na cukr krystal a to, jak vám v dětství křupal mezi zuby. Větší hrubost má svůj důvod – sedlina nepronikne přes sítko a nezkazí voňavý relax „prachem“ na jazyku.
Příprava kávy ve french pressu
Hrubě namletou kvalitní kávu nasypte do konvičky – zhruba 70 g na 1 litr nápoje. Kávu zalijte horkou vodou o teplotě 92 až 96 °C. Jemně zamíchejte, počkejte 3 až 4 minuty a stlačte píst. To je vše. Kávu pijte okamžitě, déle louhovaná káva může zhořknout nebo pozbýt chuť.
Vyplatí se?
Nejlevnější french press stojí do 150 korun. Za tuto cenu dostanete v kavárně zhruba dva šálky podobně kvalitní kávy. Vyplatí se tedy už při prvním použití!
2. MOKA KONVIČKA
Proč moka konvička?
Je lehká, je levná, nepotřebuje příslušenství a hlavně – připraví vám tu nejlepší verzi domácího „espressa“. Za tento luxus můžete poděkovat italskému inženýrovi Alfonsu Bialletimu. V roce 1933 totiž přišel s revolučním způsobem přípravy kávy, kde je hlavním motorem parní tlak. Originální konvičky italského génia poznáte snadno – kvalitu kávy tu hlídá logo s kníratým chlapíkem s významně zdviženým ukazovákem.
Jak to funguje?
Tajemstvím jsou tři komory: spodní na vodu, prostřední na kávu, horní na hotový nápoj. Díky tlaku páry se voda procházející varem protlačí skrze kávovou sedlinu a promění se v silně aromatický mok.
Příprava kávy v moka konvičce
Liší se podle toho, zdali sáhnete po moderní elektrické konvičce, nebo klasické manuální. Zatímco první stačí strčit do zásuvky a káva už se vaří, druhá vyžaduje externí teplo sporáku. Kávu nameleme na střední hrubost a zarovnáme ji s okrajem sítka uprostřed konvičky. Spodní nádobu naplníme horkou vodou až po ventilek, přidáme sítko, konvičku pořádně zašroubujeme, umístíme na mírný plamen sporáku a čekáme na znamení – prskání. Horní nádoba je v takovou chvíli téměř plná. Konvičku odstavíme a můžeme servírovat.
Vyplatí se?
Do dvou stovek ji máte doma. A díky odolnému, nejčastěji hliníkovému tělu vydrží roky. Přepočtěte na cenu kávy v kavárně a kladná odpověď je na stole.
3. V60 (neboli překapávač, dripper, chytráček…)
Proč V60?
Získáte výrazný šálek životabudiče a nesplaskne vám při tom peněženka. Filtrační pomůcky a nádobí seženete už za pár stovek. Tak pojďte se bavit přípravou kávy s „vé šedesátkou“. Ne, nejde o typ vozu či mobilu. Písmeno „V“ vyjadřuje tvar překapávače. A číslo 60 jeho úhel.
Jak to funguje?
V60 je v podstatě takový hrnek spojený s podšálkem, který posadíte na nádobu, ze které pak budete nápoj usrkávat. V tradičním pojetí jsou keramické s designem jako od babičky a používají se s papírovým filtrem. Káva ve filtru se je zalije horkou vodou a po chvilce započne periodické ťukání. Kapky naplní šálek už za 3 minuty.
Příprava kávy s V60
Kávu rozemeleme nahrubo. Filtrační papír promyjeme horkou vodou a vsypeme kávu – asi 60 g na 1 litr vody. Dripper s filtračním papírem posadíme na hrnek, zalijeme trochou vody o teplotě 92 až 96 °C a chvilku počkáme. Za pár vteřin dolijeme zbývající vodu. Louhujeme maximálně 3 minuty.
Vyplatí se?
Nejlevnější chytráček seženete do pětistovky, balení 100 ks filtrů zhruba za stovku. S kovovým dripperem se dokupování papírových filtrů vyhnete, jen si připravte zhruba tisícovku na jeho pořízení. Kdo to chce se vším všudy, přidá speciální konvičku a pár stovek navrch. Na základní přípravu ale postačí i obyčejná rychlovarná konvice a dobrá muška. Vzhledem k doživotní kvalitě lze nad vloženými financemi přimhouřit oči
4. AeroPress
Proč AeroPress?
Vejde se do ruky a vyčaruje intenzivnější chuť než french press. Ideální pro cestování s nejistým přísunem kofeinu. Jednoduchý třídílný přístroj je skoro nerozbitný. A připraví kávu za kouzelné 2 minuty.
Jak to funguje?
Tlak, píst a filtrace – práce s AeroPressem je stejně jednoduchá jako s french pressem. Na rozdíl od něj ale potřebujete ještě filtr, papírový či ocelový, který se vkládá do sítka. Nejde ale o žádnou závratnou investici. Celý set pořídíte už za několik stovek korun.
Příprava kávy s AeroPressem
Nameleme kávu dle preferencí – čím hrubší, tím delší čas louhování. Začít můžete se střední hrubostí a 1,5minutovou extrakcí. Omyjeme píst a filtr. Filtr vložíme do sítka a sítko pak umístíme do válce. To celé posadíme na hrnek, vsypeme 15 až 20 g kávy a zalijeme vodou o teplotě zhruba 90 °C. Zamícháme, nasadíme píst, louhujeme cca 1,5 minuty a pomalu stlačíme píst. Šálek čerstvé kávy je na světě.
Vyplatí se?
Se zhruba tisícovou investicí do přístroje bude každé další ráno voňavé, ať už jste doma, na chatě nebo v hotelu. AeroPress vyžaduje papírový či ocelový filtr. Ty z papíru jsou skoro za hubičku s cenou okolo stokoruny za 350 kusů. Kovový seženete kolem pětistovky, zato vydrží do konce vašich kofeinových let. Investované bankovky se tak brzy vrátí.
Tip na závěr: Nadchlo vás experimentování? Alternativních způsobů přípravy kávy je ještě více! Zkuste třeba džezvu, twist press, soft brew či vacuum pot…