Proč si pořídit plničku klobás a jaké příslušenství k ní budete potřebovat?

i Zdroj: Shutterstock Proč si pořídit plničku klobás a jaké příslušenství k ní budete potřebovat?

Milujete výrobu domácích klobás, ale nevlastníte plničku, tudíž je pro vás jejich výroba časově zdlouhavá a zbytečně pracná? Jestli jste až doposud nad nákupem plničky klobáš nepřemýšleli, myslíme si, že změníte názor. Jaké výhody vám plnička klobás přinese a proč se vám její koupě vyplatí?




Plnička klobás a mlýnek na maso – základní vybavení kuchyně každého masožrouta

Ruční plnička klobás patří k základnímu vybavení každého vášnivého masožrouta, který si rád maso připravuje svépomocí. Patříte-li k lidem, kteří si rádi vyrábějí své vlastní klobásy, tatarák, sekanou či například karbanátky, ve vaší kuchyni by neměly chybět tyto dvě základní věci:

  1. plnička klobás,
  2. mlýnek na maso.

Protože na rozdíl od mlýnku na maso bývají plničky klobás v českých domácnostech spíše výjimkou, přinášíme vám důvody, proč se vám její koupě rozhodně vyplatí a podle čeho si vybrat tu nejlepší.

Vždy čerstvé klobásy přímo na váš stůl

Přítomnost plničky klobás ve vaší kuchyni vám zaručuje neustálý přísun čerstvých klobás na váš stůl. Právě díky tomu, že do klobás přidáte maso a koření podle svého, máte přehled o tom, co jíte a zbytečně nekonzumujete nejrůznější konzervanty. Plnička klobás vám také dovoluje experimentovat a zkoušet nové chutě a kombinace. Pokud pokaždé dodržíte technologický postup, výsledkem budou dokonalé klobásy, na nichž si pochutná celá rodina.

Plnička klobás z nerezové oceli

Nejvhodnějším typem plniček klobás jsou ty z nerezové oceli. Jsou totiž velice odolné vůči opotřebení, mají dlouhou životnost, snadno a pohodlně se s nimi pracuje a jednoduše se udržují ve výborném stavu. Profesionální plničky klobás jsou vhodné i pro úplně začátečníky, protože jejich obsluha je velmi snadná.

Menší nebo větší?

Při výběru plničky klobás vezměte v úvahu, pro kolik lidí a jak často budete klobásy vyrábět. Pro méně časté použití a menší množství klobás vám bohatě postačí kompaktní modely plniček, které vám nebudou zabírat příliš místa na kuchyňské lince a uspokojí poptávku. Ovšem v případě, že se výrobě klobás chcete věnovat ve větším a zásobit jimi svou rodinu, přátele, ale třeba i kolegy v práci, nebojte se modelu s větším objemem.

Jak vyrobit dokonalé klobásy? Rozhoduje kvalita střívka

Kromě kvalitního masa, bylinek a koření, potřebujete k výrobě klobás také kvalitní střívko. Právě to totiž rozhoduje o tom, zda bude klobása držet svůj tvar, nepopraská a bude od pohledu dokonalá.

Na výběr máte ze dvou druhů střívek:

  1. přírodních,
  2. umělých.

Střívka si můžete nakoupit v řeznictvích, obchodech s řeznickým vybavením a také v některých obchodech s potravinami. Abyste měli jistotu, že se střívko při plnění směsí nepotrhá, zacházejte s ním opatrně a nezapomeňte střívko před plněním důkladně propláchnout vodou. Jakmile je střívko naplněno masovou směsí, opatrně ho zavažte provázkem nebo klobásovou přízí z bavlny a máte hotovo. Až si plnění a zavazování střívek několikrát vyzkoušíte, uvidíte, že se nejedná o nic složitého a rychle si tuto činnost osvojíte.

Pozor na vzduch při plnění klobásek

Nepřítelem přípravy klobás je jednoznačně vzduch. Vzduch by se neměl vyskytovat v připravené masové směsi, ani ve střívku. Před samotným plněním střívek nesmíte zapomínat na vypuštění vzduchu z plničky, a to v okamžiku, kdy navléknete střevo na plničku. Přítomnost vzduchu by znamenala nejenom náročnější plnění, ale výsledkem by byly podivně tvarované a nehezké klobásy.  Pozor si dávejte také na tlak v plničce. Přetlakem by totiž mohlo dojít k protržení střívka a s plněním byste museli začít nanovo.

Nezapomínejte na tuk

Každý milovník masa jistě ví, že za skvělou chuť vděčí klobásky správnému poměru masa a tuku. Aby nebyly klobásy příliš vysušené, doporučuje se dodržovat poměr masa a tuku jedna ku jedné. Nejčastěji se k výrobě domácích klobás používá vepřové maso, ale samozřejmě můžete vyzkoušet i jiné druhy a kombinace.

Ačkoliv může proces výroby klobás vypadat náročně, není tomu tak. Stačí si práci s ruční plničkou klobás několikrát vyzkoušet a uvidíte, že vám plnění brzy půjde snadno od ruky. Kromě kvalitní plničky, ideálně takové, jež je vyrobena z nerezové oceli, budete k výrobě chutných domácích klobásek potřebovat také kvalitní maso, čerstvé bylinky, koření a samozřejmě i kvalitní střívka a provázek, případně klobásovou přízi z bavlny. Abyste si na domácích klobáskách skutečně pochutnali, zbytečně je nezamrazujte, ale konzumujte ihned, jakmile budou připravené k podávání.