Skladujete jídlo správně? Ano, záleží na tom, můžete tak ušetřit

i Zdroj: Pexels Skladujete jídlo správně? Ano, záleží na tom, můžete tak ušetřit

Zdá se vám ta otázka přinejmenším zvláštní? Přece dáváte jídlo do ledničky včas, aby se vám nezkazilo. Jenomže to zdaleka není všechno. Nevěříte? Tak schválně, kolik tipů z článku doma praktikujete.




Jogurt vedle syrového masa? To nebude fungovat

Mějte na paměti, že některé potraviny potřebují nižší teplotu než jiné. Ujistěte se, že je vše tam, kde má být. Do spodní části by měla přijít zelenina a ovoce. Tuto část nezapomeňte pravidelně čistit. Zelenina může pouštět vodu a v lednici pak řádí plíseň. Nad box patří syrové maso a uzeniny či hotová jídla. Do vyšších pater vkládejte sýry, jogurty, tvaroh nebo vajíčka.

Horké jídlo do lednice nepatří

Dávejte si pozor na teplotu jídla, které do chladničky dáváte. Nejprve ho nechte vychladnout na pokojovou teplotu a teprve potom ho uložte do lednice. Horké jídlo by totiž okamžitě začalo zvyšovat teplotu a vlhkost v lednici. A ta by pak zbytečně přidala na výkonu, aby se vrátila na původní, optimální teplotu. Především starší neúsporné lednice mohou „žrát“ příliš mnoho elektřiny, což se promítá do vyúčtování za energii.


Máte v chladničce správně nastavenou teplotu?

Zvýšenou pozornost věnujte i primárnímu nastavení optimální teploty v chladničce. Hodně lidí ji má nastavenou příliš nízko. Výrobci ovšem doporučují 5–7 stupňů. Při nižších teplotách hrozí námraza. Moderní chladničky mají tento problém vyřešen, protože disponují speciálním odmrazovacím systémem. Máte-li doma starší ledničku, určitě se podívejte, zda je v ní nastavena optimální teplota, a pokud ne, sjednejte nápravu.

Vakuování potravin je obzvlášť praktické

Vakuovací sáčky a baličky jsou skvělou volbou, protože dokážou uchovat potraviny déle čerstvé. Ze sáčku s potravinou jednoduše odstraníte přebytečný vzduch, a tím se zpomalí proces oxidace. Některým potravinám, jako je zelenina nebo třeba maso, tak prodloužíte životnost o několik dní nebo i týdnů.

Nekupujte víc, než sníte, a zpracujte zbytky

Na závěr snad už jen drobná připomínka. Nekupujte zbytečně mnoho jídla, které nedokážete spotřebovat. Není povinností mít doma lednici nacpanou k prasknutí. Minimalizujete tak množství potravin, které by se později musely vyhodit. Nezapomínejte využívat přebytky z kuchyně. Nesnědlo se kuře, které bylo včera k obědu, a dnes už o něj nikdo nestojí? Natrhejte ho na kousky a dejte třeba do sendviče. Uvidíte, kolik potravin tímto způsobem zachráníte.