Slupky od cibule jsou nejčastější složkou domácích zásob, které končí v koši. Je to ale veliká škoda, ochuzujete se tak o spoustu intenzivní chuti vašich jídel.
Cibulové slupky obvykle kuchaři a kuchařky považují za vedlejší produkt a odpad, který bez zaváhání směřuje rovnou do koše. Už jste ale slyšeli, že je možné slupky v kuchyni také využít? Mohou se totiž hodit k přípravě chutných jídel i k jejich následnému dochucování.
Základ na vývar
Jakékoliv druhy vývarů, ať už masové či zeleninové, se skvěle hodí pro zužitkování nejrůznějších zbytků bylinek a zeleniny, včetně slupek od cibule. Ty totiž obsahují spoustu aromatických látek a dodávají tak vývaru bohatou chuť a vůni, bonusem pak je pěkně sytá zlatavá barva. Slupky jednoduše vhoďte do hrnce s ostatními přísadami a vařte je tak, jak jste zvyklí. Vývar pak použijte do polévek či omáček.
Cibulové koření
Čisté slupky od cibule nechte důkladně prosušit a v elektrickém mlýnku na kávu je umelte na prášek. Ten pak můžete použít jako klasické dochucovadlo do polévek, omáček, na maso či k ochucení dalších nejrůznějších produktů. Skvěle se hodí třeba do těsta při pečení domácího chleba. Tomu cibulové slupky dodají plnější a zemitou příchuť.
Domácí cibulový olej
Slupky nemusíte použít jen v sušené a rozemleté formě. Éterické látky v nich se totiž skvěle rozpouští v tucích, a proto je nasnadě naložit je do oleje, a to buď samostatně, anebo spolu s dalšími bylinkami, jako je rozmarýn či tymián. Nechte je minimálně 3 týdny uležet a každý den nádobku protřepejte. Poté olej sceďte a použijte ho k ochucení salátů, omáček, polévek nebo marinád na maso.
Přírodní barvivo
Ať už se chystáte barvit velikonoční vajíčka, anebo byste rádi dodali zlatavou barvu omáčkám i polévkám nebo třeba těstovinám, rýži nebo bramborům, ve všech případech vám slupky od cibule dobře poslouží. Vsypte velkou hrst slupek do kastrůlku s vodou a nechte je vařit, dokud nepředají do vody veškerou svou barvu. Poté vodu sceďte a použijte ji pro vaření rýže, těstovin, polévek nebo nápojů.