Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Domácí hranolky se sýrovou omáčkou

5,0
Komentáře Komentáře
čas přípravy Příprava: 90 minut
čas vaření Vaření: 30 minut

Domácí hranolky se sýrovou omáčkou - postup přípravy

Připravit domácí hranolky tak, aby byly křupavé jako ty kupované, je malá alchymie. Díky návodu, který zveřejnil Youtube kanál Recepty bez brepty, to ale zvládnete levou zadní.

Ingredience pro:
3 porce
+ -

Ingredience

Kuchařka
Kuchařka: Jitka Hemelíková
1. KROK

Oloupejte brambory, nakrájejte je na tenčí plátky a ty rozdělte na hranolky. Vsypte je do hluboké mísy, zalijte je vodou, rukou je promíchejte a nechte je půl hodiny máčet. Poté je slijte, propláchněte je proudem vody a nechte je okapat.

2. KROK

V hrnci přiveďte k varu vodu, přidejte do ní sůl a vsypte bramborové hranolky, které nechte 5 minut povařit. Děrovanou lžící povařené hranolky vylovte z vody, položte je na několik vrstev papírových utěrek a další utěrkou je shora pečlivě osušte.

3. KROK

Takto připravené hranolky zasypejte kukuřičným škrobem a zatřeste miskou, aby se škrob rozptýlil a usadil se na povrchu všech hranolek. V hrnci nebo ve fritéze rozehřejte vysokou vrstvu rostlinného oleje, vhoďte do něj připravené hranolky a nechte je 5 minut smažit. Hranolky vylovte z oleje a nechte je na papírové utěrce vychladnout.

4. KROK

Mezitím připravte sýrovou omáčku. V hrnci rozpusťte kousek másla, zasypejte ho moukou a osmažte ji dozlatova. Přisypejte chilli a důkladně ho v máslové jíšce rozmíchejte. Přidejte také mletý černý pepř a vše zalijte mlékem. Důkladně míchejte, aby se v mléce máslová jíška dobře rozpustila a nevytvořily se hrudky.

5. KROK

Mléčnou směs v hrnci přiveďte k varu. Jakmile začne bublat, přidejte sýr cheddar, nechte ho rozpustit a za stálého míchání vařte, dokud omáčka nezhoustne. Nakonec ji dochuťte solí, cukrem a citrónovou šťávou.

6. KROK

Když je omáčka hotová a hranolky vychladlé, rozehřejte v hrnci olej ještě jednou a vhoďte do něj hranolky podruhé. Tentokrát je nechte smažit, dokud na povrchu krásně nezezlátnou. Možná se vám bude zdát tento postup trochu složitý, nicméně díky tomu budou hranolky přesně tak křupavé, jak od nich očekáváte.

7. KROK

Osmažené hranolky nechte okapat od přebytečného oleje, podle chuti je osolte a podávejte je spolu s vychladlou čedarovou omáčkou a posypané nadrobno nasekanou pažitkou. A to buďto samotné, anebo jako přílohu k pečenému či grilovanému masu nebo zelenině.

8. KROK

Pokud máte svůj oblíbený recept nebo tip, co vařit k obědu, podělte se s námi o něj v naší FB skupině Hlavní jídla aneb Co vařit k obědu.

9. KROK

Videopostup krok za krokem

10. KROK

Zdroj receptu: Recepty bez brepty

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů