Při přípravě brambor záleží i na teplotě vody. Vařit je ve studené znamená připravit je o spoustu cenných živin

Vaření brambor je něco jako kuchařův denní chleba, dá se ale také pokazit. Nesprávnou teplotou vody jim totiž ubíráte na zdraví prospěšných látkách.

Ukazuje se, že ne všichni kuchaři si při vaření brambor počínají správně. Velmi totiž záleží na tom, zda brambory vhazujete do studené, anebo horké vody. Rozdíl poznáte na chuti, ale zároveň ho pozná také vaše tělo, kterému mohou brambory dodat spoustu důležitých vitaminů a minerálů.




Vaření brambor podomácku

Pokud vaříte stejně jako devadesát procent ostatních domácích kuchařů, váš tradiční postup při přípravě brambor je ten, že je oškrábete ze slupky, rozkrájíte na kousky, vhodíte je do studené vody a na sporáku zahříváte, dokud se nevaří a nezměknou. Někdy v průběhu tohoto procesu pak do vody přidáte sůl. V zásadě na tom není nic nesprávného a svůj účel to splní.

iZdroj: Pixabay

Tím, že brambory jednak oloupete, poté rozkrájíte a nakonec je necháte se dlouho „koupat“ ve studené vodě, se ale připravíte o spoustu zdraví prospěšných látek, jak potvrzuje výživový poradce Grant Tinsley. Tímto postupem totiž způsobíte to, že se všechny cenné látky vyplaví do vody a v bramborách jich zůstane jen minimum.

Vše je o teplotě

Teplota vody spolu s pořadím prací při vaření brambor hraje zásadní roli při zachování zdraví prospěšných látek z brambor. A že jich v nich najdeme dost! Obsahují třeba vitaminy B1, B5, B6, potom také A, C, E, K a PP. Kromě toho obsahují také významné množství stopových prvků, jako je fosfor, draslík, vápník, železo, hořčík nebo mangan. Zejména minerální soli jsou velmi citlivé na vodu a spolu s nesprávným vařením se rychle ztrácejí.

iZdroj: Pixabay

Ideální postup k zachování největšího množství vitaminů a minerálů je brambory neloupat a nekrájet a vhodit je do vroucí a mírně osolené vody. Vařit by se měly při středním žáru, díky čemuž se rovnoměrně provaří skrz naskrz.

Vodu z vaření brambor nevyhazujte

I když vše uděláte správně, v bramborovém vývaru i tak zůstane spousta vyvařených výživných látek z brambor, což je důvod, proč byste ji neměli vylévat do odpadu. Raději ji použijte do polévek či omáček. Pokud se vám ani do jednoho nechce, použijte ji po vychladnutí k zalití květin, kterým tak dopřejete levné přírodní a velmi účinné hnojivo.

Zdroje: Autorský článek, Haps, Healthline

Jaký je váš tajný trik pro vaření brambor?