Proč nikdy neomývat maso pod tekoucí vodou

i Zdroj fotografie: Depositphotos
ČAS PŘÍPRAVY
minut
ČAS VAŘENÍ
minut
NÁROČNOST
Snadná

Proč nikdy neomývat maso pod tekoucí vodou - postup přípravy

Mnohé hospodyně jsou v pokušení maso, které si přinesou z obchodu, pečlivě omýt pod tekoucí vodou. Tento nápad se zdá být velmi dobrý, ale opak je pravdou. Může to vážně ohrozit zdraví vás i vašich blízkých.
1. KROK

Na mase bývají bakterieProblémem masa, nejvíce kuřecího, ale může se jednat o problém většiny druhů mas, jsou bakterie. Ty se samozřejmě na každém mase nevyskytují, ale mohou, například ty způsobující listeriózu či salmonelu. Ve vnitřnostech se pak jedná o bakterie způsobující kampylobakteriózu. Všechny mohou způsobit závažné onemocnění končící až smrtí nebo vážnými zdravotními následky a dlouhým pobytem v nemocnici.

2. KROK

Problémem jsou kapkyMohlo by se zdát logické, že pokud maso omyjeme, můžeme se těchto baterií zbavit, případně jejich počet výrazně snížit. To je teoreticky pravda, ale není to nutné. Všechna masa se později tepelně zpracovávají a tato úprava všechny tyto bakterie zahubí (samozřejmě v případě, že maso dobře propečeme nebo uvaříme).

Při mytí pod tekoucí vodou ale z masa cákají malé kapky do okolí. A tak vážně hrozí, že znečistí nějaký povrch nebo předmět, o kterém si toho nebudeme vědomi. Později se někdo může kvůli němu a vy ani nebudete znát zdroj nákazy. Pokud tedy bude nutné maso omýt, protože je třeba od krve, raději si napusťte vodu do nějaké mísy.

3. KROK

Všechno umyjteJe potřeba být opatrný při každé manipulaci s masem a jeho porcováním. Prkénka, talíře, nože a další náčiní je nutno pečlivě umýt a rozhodně s nimi nelze krájet třeba zeleninu či ovoce určené ke konzumaci. Pečlivě za použití vhodného prostředku vyčistěte i linku a její okolí. A nakonec si nezapomeňte mýdlem v teplé vodě řádně omýt ruce.

Co si myslíte o receptu?
5/5 (81%) 930 hlasů
Nahlásit chybu
124 lidí právě čte
Zobrazit další recepty
Chci dostávat tajné recepty na e-mail zdarma

Cukroví

Polévky

Pomazánky

Předkrmy

Přílohy

Saláty

- iBILLBOARD_asyn_code_site_27073_section_1.txt - iBILLBOARD_asyn_code_site_27073_section_1.txt