Jak správně uchovat vejce v lednici

i Zdroj fotografie: iStock
i Zdroj fotografie: Pixabay
i Zdroj fotografie: Pixabay
ČAS PŘÍPRAVY
minut
ČAS VAŘENÍ
minut
NÁROČNOST
Snadná

Jak správně uchovat vejce v lednici - postup přípravy

Výrobcem připravené úložiště ve dveřích je špatně! Už jste nejspíš slyšeli cosi o tom, že ve všech místech lednice není teplota stejná, a v případě poliček ve dveřích to platí dvojnásob. Vzhledem k jejich povaze zde totiž dochází k velkému kolísání, což vede k rychlejší ztrátě kvality a čerstvosti uložených produktů.
1. KROK

Jak vajíčka neskladovat


Zejména v době, kdy se vejce začínají téměř vyvažovat zlatem, je jejich správné uložení klíčové. Je totiž zbytečné si je nechat kvůli začátečnické chybě zbytečně brzy zkazit. Nevědomky to ale velká část z nás dělá.

Během prodeje bývají vejce v obchodech umístěna obvykle v klimatizovaných místech, případně v chladicích zařízeních, odkud si je po nákupu přineseme domů a uložíme je buďto do dvířek lednice, anebo třeba do potravinové skříně v kuchyni. To je ale obojí špatně.

V prvním případě je totiž při každém dalším otevření lednice vystavujeme neustálému nárazovému kolísání teploty a ve druhém případě je necháváme rovnou v teple. Pokud vytápíme byt na 22 °C a více, pro vajíčka je to smrtící.

2. KROK

Uchovejte vejce až 14 dnů


Důležitým faktem je, že vejce obvykle vydrží maximálně dva týdny, po jejichž uplynutí je lepší se jejich konzumaci vyhnout. Pokud však vejce špatně skladujete a nezacházíte s nimi vhodným způsobem, tato maximální trvanlivost se může někdy i zásadně zkrátit.

Předně je třeba říci, že před uložením do lednice vejce v žádném případě nemyjte, a to ani čistou vodou. Narušíte tím přirozenou ochrannou bariéru vejce, která mu prodlužuje trvanlivost. Jakmile ji umyjete, je třeba vejce ihned spotřebovat. Pokud toužíte skořápku očistit od hrubých nečistot, použijte k tomu suchou hrubou houbičku nebo třeba starý hadřík a dejte si velký pozor, abyste během čištění skořápku žádným způsobem nenarušili.

Nejvhodnějším místem pro uložení vajíček je zadní část prostřední police v lednici. Zde je totiž nejstabilnější teplota, která vejcím svědčí. Ještě lepší je použít uzavíratelnou dózu. Pokud je vaše lednice vybavena stojánkem na vajíčka, jednoduše jej vyjměte z poličky ve dveřích, umístěte ho do plastového boxu, vyskládejte do něj vajíčka a dózu uzavřete. Tímto způsobem zajistíte nejdelší možnou dobu použitelnosti vašich draze nakoupených vajíček.

Galerie

Co si myslíte o receptu?
5/5 (81%) 131 hlasů
Nahlásit chybu
128 lidí právě čte
Zobrazit další recepty
Chci dostávat tajné recepty na e-mail zdarma

Cukroví

Polévky

Pomazánky

Předkrmy

Přílohy

Saláty

- iBILLBOARD_asyn_code_site_27073_section_1.txt - iBILLBOARD_asyn_code_site_27073_section_1.txt