Zimní zelný salát jen ze tří ingrediencí - postup přípravy
Nakládané zelné saláty jsou chloubou každé kuchyně. Zdaleka se už dávno nejedná o nutnost k přežití zimy, ale tato potravina dodá vašemu tělu pořádnou dávku tolik potřebných vitaminů a minerálů, které zlepší obranyschopnost vašeho těla
Ingredience
Hlávkové zelí očistěte od poškozených listů a případně ho umyjte a osušte. Hlávku rozdělte na čtvrtiny a každou z nich nakrájejte na velmi tenké nudličky. Zelí můžete také nastrouhat na struhadle, anebo nakrouhat speciálním krouhačem na zelí. Důležité je, abyste získali jemné, tenké a přiměřeně krátké nudličky. Ty pak vložte do plechu na pečení či jiné podobné nádoby s velkou plochou a posypejte ho solí. Tu pak do zelí rukama zamíchejte a zelí v průběhu míchání jemně promačkávejte. Díky tomu se z nakrouhaných listů uvolní obsažená šťáva, která začne vytékat ze zelí ven.
Připravte si čisté zavařovací sklenice, které jste předem vymyli pastou z jedlé sody a vody a sterilizovali alespoň 5 minut ve vroucí vodě. Nezapomeňte stejným způsobem ošetřit také víčka! Připravené prosolené zelí napěchujte rukama do připravených sklenic a umačkejte ho, co nejvíc se vám podaří. Takto naplňte asi čtvrtinu sklenice a na tuto vrstvu nasypejte několik zrn černého pepře. Nemusíte se bát ani pepřem šetřit. Optimální je tolik zrn, kolik se vám vejde do špetky, takže něco kolem šesti až osmi kuliček.
Stejným způsobem pokračujte ve vrstvení zelí prokládaného kuličkami černého pepře tak dlouho, dokud nezaplníte celou sklenici. Nejlépe se pracuje s velkými sklenicemi o objemu kolem dvou litrů, kam se pohodlně dostanete rukou a můžete bez obtíží zelí pěchovat. Před uzavřením sklenic můžete do zelí nalít zbytek šťávy, která zůstala na dně mísy od zelí. Nakonec vložte ještě několik pepřových zrn, znovu upěchujte a pevně uzavřete sklenice víčky.
Takto naložené zelí uskladněte do teplé místnosti a nechte ho stát asi 10 dní. Během této doby se ve sklenicích spustí kvasný proces a zelí začne měnit konzistenci i obsah látek, které mnohonásobně zvýší jeho nutriční hodnoty a zlepší stravitelnost. Díky pepři navíc zelí získá příjemnou pikantní příchuť. Pokud chcete salát vylepšit (a není to vůbec nutné, protože i tak je prostě božský), můžete do směsi přidat nastrouhanou mrkev nebo jemně pokrájenou červenou papriku. Po 10 dnech pak můžete zelí otevřít a sníst, anebo ho přemístěte na temné a chladné místo, kde se zpomalí proces kvašení a zelí vydrží uskladněné i déle než rok.