Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Domácí kvašené okurky

2,0
Komentáře Komentáře
čas přípravy Příprava: 60 minut

Domácí kvašené okurky - postup přípravy

Nakládané okurky můžete udělat bez octového nálevu a zavařování a stejně vydrží i několik let. Stačí jen použít jednoduchý recept využívající procesu fermentace.

Ingredience pro:
1 porce

Na okurky

Kuchařka
Kuchařka: Vít Lukáš
1. KROK

Čerstvě natrhané a kvalitní nakládačky očistěte a pečlivě omyjte ve studené vodě. Připravte si na kousky nakrájený kopr, kořen křenu a listy, na kolečka nakrájené feferonky a na kusy nakrájený česnek. V pitné studené vodě z kohoutku, případně koupené, rozpusťte sůl v poměru jeden kilogram soli na 10 litrů vody (tj. 100 g soli na každý litr vody).

2. KROK

Na dno zavařovací sklenice dejte trochu kopru a křenu, tj. zhruba tolik, kolik naberete konečky prstů jedné ruky. Do sklenice dejte asi dva pokrájené stroužky česneku a několik kousků feferonky podle toho, jak máte rádi okurky pikantní. Poté sklenici naplňte okurkami, aby byly co nejvíce plné. Nakonec vše zalijte solným nálevem a přikryjte víčkem. Pouze přikryjte, nevíčkujte. Pokud máte šroubovací víčka, neutahujte je, aby mohl ze sklenice utíkat vzduch.

3. KROK

Sklenice nechte stát, aby se zahájil proces fermentace. Nejlepší bude je umístit na nějaký tác, protože během fermentace z nich může utíkat tekutina, které může zašpinit nebo poškodit podlahu. Záleží na počasí a teplotě, zhruba do dvou dnů by mělo nastat kvašení. Proces každý den kontrolujte, zhruba do šesti dnů by proces kvašení měl přestat. Nebudou se již tvořit bublinky, okurky budou pokryté mléčným zákalem a navrchu se nejspíše utvoří plíseň.

4. KROK

Pokud již proces neprobíhá, ze sklenice slijte všechnu vodu a poté sklenici i s okurkami pečlivě propláchněte pod tekoucí vodou, aby ve sklenici nezůstal žádný zákal. Okurky změkly a zmenšily se, můžete klidně pro úsporu místa doplnit z některých sklenic okurky až nahoru do dalších sklenic. Potom je zalijte až po vrchol hrdla obyčejnou vodou, vody musí být co nejvíce, aby ve sklenici bylo co nejméně vzduchu. Poté je zavíčkujte.

5. KROK

Sklenice ještě zhruba týden sledujte. Pokud se obnoví proces fermentace a víčko výrazně vyboulí, odvíčkujte sklenici, jen doplňte vodu a zase zavíčkujte. Mírné vyboulení není na závadu, sklenice již můžete uložit. Konzumovat je můžete po dvou až třech týdnech. vydržet by měly až tři roky i při pokojové teplotě.

6. KROK

Videopostup krok za krokem

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů