Zavináče - postup přípravy
Kyselé pochoutky mají v naší kuchyni místo odnepaměti. Mezi vyhlášenou lahůdku a možnost jak čas od času sníst i rybu, patří zavináče. Ty domácí jsou nejenom kvalitnější, ale i chutnější než běžné kupované varianty. Náš recept vám ukáže, jak si je připravit. Složité to není.
Ingredience
Jako první připravujeme ryby
Hlavním krokem receptu na zavináče je příprava ryb. Dobře se hodí sleď, použít se může i makrela, nebo se doporučují i takzvané plevelné ryby. Ty je třeba nejprve vykuchat, odstranit z nich šupiny a potom je třeba nachystat z nich filety. Tím zajistíme, že naše zavináče budou bez kostí a budou se snáze konzumovat.
Důležité je nasolení
Jako první je třeba ryby dostatečně nasolit. Filety se důkladně posolí z obou stran, potom se vloží do uzavíratelné nádoby a ta se vloží do lednice. Zde se takto nasucho nechají naložené po dobu 2 dnů. Poté se vyndají a sůl se z nich důkladně omyje studenou vodou. Tímto jsou filety připraveny k další fázi.
Příprava nálevu
Nyní je nutné si na zavináče připravit nálev v kyselosti dle potřeby. Základem nálevu je voda podle potřeby, dále samozřejmě ocet, ale i cukr. Do nálevu se následně vloží také veškeré koření a dále cibule. Ta se oloupe, překrojí na polovinu, nakrájí na tenké plátky a potom se rozebere na vrstvy.
Nechte odpočívat
Zavináče se následně umístí do připraveného nálevu, nádoba se opět hermeticky uzavře a vloží se do lednice. Ryby musí být potopené pod hladinou. Takto se v lednici nechají po dobu 3 dní. Následně jsou zavináče hotové. Mohou se otevřít a ochutnat, stejně jako je možné nechat je ještě pár dní uležet. Druhou várku už můžete doladit dle chuti, podle toho, jakou konkrétní chuť naložených ryb budete preferovat.