Jak správně dusit zelí a další potraviny - postup přípravy
Dušené zelí je v české kuchyni velmi oblíbené. Bez něj by nebyla kompletní celá řada pokrmů, jako je například knedlo, zelo, vepřo, nebo například moravský vrabec. Zelí zkrátka do české gastronomie neodmyslitelně patří. Kromě toho je i velmi zdravé, obsahuje totiž mnoho vitamínu C. Na trhu je k dostání obvykle zelí bílé a červené. Potřebujete poradit, jak zelí správně podusit, aby mělo správnou konzistenci a chuť? Inspirujte se zde.
Dušení bílého zelí krok za krokem
Pokud chcete docílit dokonalé přílohy k masu, bramborám, či knedlíkům, připravte si zelí dle tohoto postupu. K dušení zelí rozhodně vybírejte čerstvou hlávku bílého zelí, která by měla oplývat krásně zelenými listy. Kromě zelí nezapomeňte nakoupit i mrkev a cibuli.
Co se týká mrkve, tu očistěte a následně nastrouhejte na hrubém struhadle. Cibuli je potřeba pokrájet najemno. Oba druhy zeleniny osmahněte do zlatova v pánvi na troše slunečnicového oleje. Doba smažení se odhaduje asi na pět minut. Pak přijde řada na zelí. To omyjte (zbavíte se tak přebytečné kyselosti) a nasekejte na jemnější nudličky. Přidejte do pánve k mrkvi a cibuli a po pěti minutách přilejte malé množství vody, rajčat, nebo rajčatového protlaku, abyste zelí dobře podusili.
Dušení zimního zelí trvá zhruba 40 minut. Pokud budete připravovat zelí mladé, doba se zkrátí na 15 až 20 minut. Po uplynutí doby můžete bílé zelí podávat jako přílohu. Chutné však bude i samotné, a to jak teplé, tak i studené.
Jak dusit zelí červené?
K dušení zelí červeného vybírejte také čerstvou hlávku, která by měla mít jasné fialové listy bez viditelného poškození. Příprava tohoto druhu zelí je velice snadná. Lze jej dusit samostatně, bez jiných druhů zeleniny.
Hlávku omyjte a nasekejte na nudličky. Vložte do hrnce s lžící slunečnicového oleje, přidejte trochu soli, mletého pepře, octa, muškátového oříšku a duste do změknutí. Do červeného zelí některé hospodyňky přidávají místo octa i jablko a trochu cukru. Abyste podpořili chuť, můžete do zeleniny na konci dušení přidat i jakousi jíšku vytvořenou z lžíce hladké mouky a másla.
Další praktické tipy pro hospodyňky: Jak dusit květák a růžičkovou kapustu?
Před zahájením vaření vyberte v obchodě květák jasně bílý s čerstvými a zelenými listy. Na jednotlivých růžičkách by neměly být stopy plísní, či jiných poškození.
Až květák přinesete domů, před dušením jej opláchněte, rozdělte na menší růžičky a dejte smažit na troše slunečnicového oleje. Poté přidejte sůl dle chuti, malé množství rajčatového protlaku, vodu a duste pod poklicí asi 15 až 20 minut. Před podáváním přidejte do dušeného květáku čerstvé bylinky jemně nasekané. Skvěle se bude hodit například petržel, nebo libeček.
V případě, že si budete chtít připravit dušenou růžičkovou kapustu, vybírejte plody jasné zelené. Růžičkový kapusta bude dokonalá, pakliže ji nejprve povaříte pět minut ve vodě s plátkem citronu. Následně jednotlivé plody rozpulte, nebo rozčtvrťte a dejte je smažit na oleji spolu s najemno pokrájenou cibulí, nebo pórkem. Na závěr zeleninu ochuťte solí a pepřem. Kapustičky lze servírovat se zakysanou smetanou, nebo posypané sýrem.
Příprava dušené brokolice
Velmi oblíbenou přílohovou zeleninou je i velmi zdravá brokolice. Poradíme vám tedy, jak ji co nejlépe připravit. Zeleninu vybírejte rovněž jasné zelené barvy, tak poznáte, že je skutečně čerstvá. Brokolici před vařením opláchněte vodou, poté ji rozdělte na jednotlivé růžičky a orestujte na pánvi s trochou slunečnicového oleje. Pak brokolici přiklopte a duste asi dvacet minut. Na závěr dochuťte solí, či oblíbeným kořením.