Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Jak udržet chleba déle čerstvý

Jak udržet chleba déle čerstvý - postup přípravy

Chléb je jednou ze základních potravin, bez nichž si mnozí nedovedou vůbec představit svůj život. Zatímco dříve pečivo vydrželo i několik dní jako čerstvé, dnešní chléb je na tom o poznání hůře. Přesto však existují způsoby, jak jej uchovat déle, aniž by zgumovatěl nebo ztvrdl, stačí dodržet pár zásad při jeho skladování.

Ingredience pro:
1 porce
Kuchařka
Kuchařka: Jitka Hemelíková
1. KROK

Správné obaly jsou základ

Standardní trvanlivost pšeničného chleba se uvádí okolo 40 hodin od chvíle upečení. U žitného je to o něco více. Někdy se ale chléb stačí zkazit i dříve. Vyschne či naopak navlhne a začne plesnivět. Příčinou toho je nesprávné skladování.

Igelitové a papírové sáčky

Pokud jakoukoliv potravinu včetně chleba uzavřete do igelitového sáčku, zamezíte tím cirkulaci vzduchu a srážení vlhkosti, což je ideální klima pro růst plísní. A ty se zpátky nedrží, takže velmi rychle takto uložené pečivo začne bělat, žloutnout či zelenat.

Ani uložení v papírovém sáčku ale není řešení. Tam sice nedochází ke srážení vlhkosti, ale naopak k jejímu odvádění a nadměrné cirkulaci vzduchu, což zase vede k rychlejšímu tvrdnutí chleba.

2. KROK

Jak tedy udržet chleba déle čerstvý?

Klíčem je správné skladování, které ale můžete vyřešit různými způsoby.

1. Chléb můžete po vzoru našich babiček zabalit do čisté utěrky nebo do plátěné tašky, která mu pomůže zachovat potřebnou vlhkost bez jejího nadměrného srážení.

Užitečnou volbou jsou také speciální voskované ubrousky se včelím voskem. Ty ochrání pečivo před působením vzduchu a přirozeně antibakteriální působení včelího vosku zase zabrání růstu bakterií a plísní.

2. K dostání jsou rovněž speciální sáčky na chléb, které jsou prodyšné a jejichž vnitřní vrstva je opatřena nanovlákny, které zabrání průniku a dalšímu množení mikroorganismů.

3. Uložte chléb do mrazáku. Tímto způsobem prodloužíte jeho trvanlivost až na tři měsíce, zásadně však klesá jeho nutriční hodnota. Pokud budete chléb mrazit, je třeba dát pozor, aby byl před uložením do mrazáku kompletně vychladlý.

4. Uzavřete chléb do hrnce či kovového chlebníku spolu s jablkem. Tím prodloužíte jeho čerstvost až na 60 hodin a navíc díky jablku získá pečivo příjemnou chuť a vůni.

3. KROK

Správné krájení

Jakmile chleba nakrojíte, jeho trvanlivost tím radikálně klesá. I tomu lze ale zabránit správným postupem. Nekrájejte chléb od jednoho konce ke druhému, jak jste běžně zvyklí.

Namísto toho chléb rozkrojte v půlce a odebírejte plátky od středu. Obě zbylé poloviny k sobě poté pečlivě přiložte. Tím zachováte ochrannou funkci kůrky a chléb přirozeně udrží svou vlhkost a vláčnost.

Kváskový vydrží déle

Pokud chléb kupujete, anebo i pečete vlastní, dejte přednost chlebům kváskovým, případně kefírovým či syrovátkovým, které vydrží vláčné mnohem déle než ty běžné.

Zachraňte ho v mikrovlnce

A jakmile chléb už jednou ztvrdne, vždy ho můžete trochu osvěžit tím, že ho postříkáte vodou a na pár minut ho dáte ohřát do mikrovlnné trouby.

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů