Hovězí guláš - postup přípravy
Klasičtější omáčka snad ani neexistuje. I když guláše jako takové pocházejí z Maďarska, tak můžeme říci, že mají místo i v naší kuchyni. Základní klasikou, kterou by měl znát každý, je hovězí guláš. Podle našeho receptu je nejenom snadný, ale také famózní pokud jde o jeho chuť.
Ingredience
Základem je orestovaná cibule
Základem na hovězí guláš je orestovaná cibule, nejlépe samozřejmě na sádla. Oloupejte ji, nakrájejte ji na jemno a potom ji vložte do hrnce s rozpouštěným sádlem. Restujte ji za pravidelného míchání tak dlouho, dokud nebude mít potřebnou hnědou barvu, která omáčce dodá správnou chuť i potřebnou tmavou barvu.
Přidejte maso
Když se cibule restuje, tak si můžete nachystat maso. To očistěte, ale kousku tukového krytí můžete nechat. Dále maso nakrájejte na kostky. Ty důkladně osolte a také opepřete. Když je cibule hnědá, přidejte maso, které zprudka restujte, aby se jednotlivé kostky zatáhly ze všech stran. Tím zůstane šťavnatost uvnitř. Poté maso vyndejte a dejte ho na chvíli stranou.
Vytvořte základ guláše
Nyní je to už celkem jednoduché, jelikož budete v hrnci lehce restovat všechny ostatní ingredience. Do základu cibule a výpeku z masa přidejte mletou červenou papriku, kmín, majoránku, prolisovaná česnek a také protlak. Vše chvíli míchejte a zalijte trochou vývaru a nechte pár minut provařit. Poté přidejte maso a další vývar, dle potřeby.
Vaříme a dusíme
Hovězí guláš přiveďte k varu, hrnec přiklopte poklicí a můžete ho nechat vařit a dusit. Doba je tak dlouhá, dokud nebude vaše maso dokonale měkké a cibule rozvařená. Ideální je takto vařit zhruba 2 hodiny, což je pro guláš ideální doba.
Zahustěte a dochuťte
Jste u konce. Pokud nejste spokojeni s konzistencí, je možné hovězí guláš dle potřeby zahustit trochou jíšky. Pokud nejste spokojeni s chutí, sůl a pepř vše napraví. Na závěr už můžete nalít do talíře, ozdobit trochou čerstvě nakrájené syrové cibule a podávat s knedlíkem, nebo s chlebem.