Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Kysané zelí

3,7
Komentáře Komentáře
čas přípravy Příprava: 60 minut

Kysané zelí - postup přípravy

Na kvašeném zelí je nejlepší úplně všechno. Je velice variabilní jakožto potravina, dá se použít k masu, plněným knedlíkům i do smažených či zapečených pokrmů, a kromě toho léčí snad veškeré zánětlivé a jiné tělesné neduhy, na které si vzpomenete. Mnozí lidé přísahají, že šťávě z kysaného zelí vděčí za své vyléčení z rakoviny. Je to malý zázrak ve sklenici. Zatímco ještě donedávna si kysané zelí připravovala každá rodina doma sama, dnes už málokterá hospodyňka ví, jak se tahle dobrota připravuje. Naštěstí je to tak jednoduché, že to zvládne úplně každý. Stačí si jen pohlídat dvě základní věci, a to kvalitní zelí a správný poměr soli.

Ingredience pro:
4 porce

Ingredience

Kuchařka
Kuchařka: Vlastimila Kovaříková

Návod na přípravu:



Co se týče zelí, je samozřejmě zásadní surovinou, s jehož kvalitou výroba stojí a padá. Důležité je, aby bylo co nejčerstvější a navíc by mělo pocházet z podzimní sklizně. Jenom podzimní zelí má totiž to správné a dostatečné množství šťávy, která je tím hlavním, co bude v průběhu času v zelí kvasit.




Pro nakládání si připravte dostatečné množství sklenic, které předem důkladně sterilizujte vroucí vodou, případně pastou z vody a jedlé sody, která spolehlivě zničí všechny nečistoty i mikroby.

Pak si dobře umyjte ruce a očistěte hlávkové zelí. Zbavte ho povadlých svrchních listů a omyjte ho pod vodou. Doporučujeme ho i osušit, bude se s ním pak lépe pracovat. Hlávku zelí nejprve rozkrojte na polovic a pak ještě na čtvrtky, aby se vám lépe krouhala. K tomu můžete použít speciální krouhač na zelí, kuchyňský robot, ale také obyčejné struhadlo nebo ostrý nůž.

Hrubé zelné proužky pak vložte do velké mísy a prosolte tak, abyste dodrželi koncentraci 20 gramů soli na 1 kilogram zelí. V této fázi můžete do zelí přisypat také trochu kmínu, mrkve, hořčičného semínka či čerstvého křenu nebo cibule. Můžete s volitelnými přísadami experimentovat.

Rukama pak osolené zelí promíchejte a lehce pomačkejte a nechte asi 2 až 3 hodiny stát, aby zelí pustilo šťávu. Po uplynutí doby zelí dobře vymačkejte a co nejtěsněji napěchuje do sklenic tak, aby nikde nezůstal žádný volný prostor vyplněný vzduchem.

Pak sklenice zavíčkujte s pomocí víčkovací hlavy a umístěte na místo se stálou teplotou kolem 20 °C do nějaké širší mísy, která bude zachytávat případnou tekutinu, která skrze víčka vybublá během kvašení ven ze sklenic. Sklenice rovněž udržujte v temnu, světlo totiž kvasnému procesu škodí.

Že kvašení skončilo, poznáte podle toho, že víčka splasknou a nebudou vypouklá. V tu chvíli přemístěte zelí do chladu a užijte si svého výtvoru.

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů