Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Staročeské kudlánky, rachotkrumple neboli šmorn

4,5
Komentáře Komentáře
čas přípravy Příprava: 30 minut
čas vaření Vaření: 30 minut

Staročeské kudlánky, rachotkrumple neboli šmorn - postup přípravy

Tento zvláštně vyhlížející pokrm neobvyklého jména vypadá jako polévkové kapání – a ve skutečnosti jím také je! Vyzkoušejte dnes už nezvyklou, ale dříve docela běžnou večeři, na jejíž recept nás upozornila paní Romana Važanská.

Ingredience pro:
1 porce

Ingredience

Kuchařka
Kuchařka: Jitka Hemelíková
1. KROK

Do mísy vyklepněte dvě vajíčka, přidejte k nim špetku soli a 2 lžíce mléka a vyšlehejte je dohladka. Postupně přidávejte hrubou mouku, dokud nedocílíte hutné a soudržné konzistence těsta, které na závěr nastrouhejte na hrubém struhadle. V hrnci přiveďte k varu vodu, přidejte trochu soli a vhoďte do ní připravené kapání povařit asi 3 minuty. Poté jej slijte, nechte okapat a rozprostřete ho do pekáče.

2. KROK

V pánvi rozehřejte kousek sádla a zpěňte na něm jemně nasekanou cibuli a na drobné kousky nakrájený česnek. Počkejte, až začne česnek vonět, a přidejte kapii nakrájenou na úzké proužky nebo jemné kostičky a také na kostičky pokrájený zbytek vařeného či pečeného masa od oběda, případně uzeninu. Vše společně orestujte dorůžova a celý obsah pánve i s tukem vyklopte do pekáče na rozprostřené drobení.

3. KROK

Pažitku, petrželku nebo jiné oblíbené bylinky nasekejte najemno a přisypejte je do pekáče se směsí. Podle chuti ji dosolte a opepřete, důkladně promíchejte a pekáč vložte do trouby rozehřáté na teplotu 180 °C. V průběhu pečení pravidelně obsah pekáče promíchávejte, aby se kapání rovnoměrně opeklo a získalo nazlátlou barvu. Po dopečení naposledy promíchejte a podávejte.

4. KROK

Pokud se vám recept líbil, více podobných od jeho autorky, paní Romany Važanské, najdete na jejích osobních webových stránkách Ruby Rom

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů