3 základní těsta na vánoční cukroví - postup přípravy
Klíčem k úspěchu při pečení vánočního cukroví je správné zpracování těsta na jeho jednotlivé druhy. Každé těsto má svá vlastní specifika, všechna mají ale jedno společné – potřebují uležet. Vyzkoušejte návody na těsta podle receptu od paní Lenky Sedláčkové.
Vanilkové rohlíčky
Linecké cukroví
Ořechy
Vanilkové rohlíčky
Těsto na vanilkové rohlíčky se řadí do skupiny tzv. křehkých těst. To znamená, že je důležité nenechat je během přípravy zahřát. Jakmile se to stane, budou se po upečení rohlíčky rozpadat a drolit, anebo budou naopak tuhé.
1. Lískové oříšky semelte v mlýnku, mixéru či v elektrickém sekáčku na jemný prach.
2. Ledově vychlazené máslo nakrájejte na kostky a vložte je do misky. Zasypejte je moučkovým cukrem, hladkou moukou a jemně mletými lískovými oříšky a co nejrychleji vše smíchejte do homogenního a nelepivého těsta, a to tak rychle, aby máslo nezačalo tát. Nejsnáze to jde kuchyňským robotem, hnětačem, anebo třeba jen vidličkou. Pokud těsto hnětete ručně, učiňte tak co nejrychleji.
3. Po vypracování těsto zabalte do fólie a vložte alespoň na 2 hodiny vychladit do lednice.
Linecké cukroví
Při přípravě lineckého těsta platí přesný opak toho, co jsme si popisovali u křehkých vanilkových rohlíčků. Zde naopak musejí mít všechny ingredience pokojovou teplotu, aby se náležitě spojily a vytvořily tu správnou konzistenci lineckého cukroví. Proto před započetím přípravy všechny chlazené ingredience vytáhněte z lednice a nechte alespoň půl hodiny až hodinu odstát. Netýká se to ale jen těch chlazených, pokud skladujete kupříkladu mouku ve studené spíži, nechte ji rovněž před přípravou těsta ohřát třeba na radiátoru.
1. Mouku a moučkový cukr prosejte do mísy, přidejte změklé máslo, dva vaječné žloutky a citrónovou šťávu. Tyto přísady zpracujte do formy drobenky, kterou vyklopte na pomoučněnou pracovní plochu a rukama pokračujte v hnětení, dokud nezískáte pevné, soudržné a nelepivé těsto.
2. Stejně jako v předchozím případě i toto těsto zabalte do fólie a nechte v lednici nejméně 1 až 2 hodiny odležet. Poté pracujte s těstem, které je ledově vychlazené. Tu část, s níž zrovna nepracujete, uschovejte opět do lednice. Při dalším zpracovávání těsto na válu podsypávejte namísto mouky moučkovým cukrem, který následně nenaruší strukturu těsta, jež s přílišným množstvím mouky tuhne a ztrácí křehkost.
Ořechy
Na rozdíl od předchozích druhů cukroví, ořechy jsou v zásadě nenáročné na přípravu a nepotřebují žádný zvláštní přístup. Přesto, pokud se chcete vyhnout tuhým ořechům, které svou tvrdostí připomínají skořápky těch opravdových, držte se pravidel uvedených v případě křehkého těsta na vanilkové rohlíčky.
1. Mouku a cukr prosejte na vál nebo do mísy, přisypejte jemně mleté vlašské ořechy a přidejte studené, na plátky nakrájené máslo. Pokud chcete ořechy tmavé, přisypejte k nim ještě dvě polévkové lžíce kakaa. Svižně pak ingredience promačkávejte tak dlouho, dokud nevytvoří písčitou drobenku. Pokračujte v hnětení, dokud se i tato drobenka nespojí v soudržnou a nelepivou hmotu.
2. Hotové těsto zabalte do kusu potravinářské fólie a nechte ho alespoň 2 hodiny, lépe však přes noc, odležet. Cukroví následně pečte při teplotě 160 °C, a to jen maximálně 10 minut, nebo i méně. Jestliže je přepečete, budou opět tuhé a vysušené.
Pokud máte svůj oblíbený recept na dezert či moučník, podělte se s námi o něj v naší FB skupině Dezerty, moučníky, sladké pečení: TOP recepty.