Řízky v těstíčku - postup přípravy
Tradiční řízky jsou neodmyslitelnou součástí klasické české domácí kuchyně. Tence rozklepaný plátek masa, kořeněný a obalený v mouce, vajíčku a strouhance a z obou stran osmažený dozlatova je nejoblíbenější svačinou na výlety i tradičním svátečním pokrmem, který mají rádi i ti, kteří maso jinak příliš nejedí. Nezapomenutelný je dětský výrok o tom, že „já maso nejím, ale řízek není maso“. Jak ale připravit opravdu dokonalé řízky tak, aby nám z nich nevzešla jen vysušená podešev, ale byly jemné a šťavnaté? Přinášíme vám návod, jak takové dokonalé a lahodné řízky připravit.
Ingredience
Návod na přípravu:
Maso umyjeme pod tekoucí vodou a důkladně osušíme papírovými utěrkami. Nakrájíme ho ostrým nožem na menší kousky, které přikryjeme igelitovým sáčkem nebo potravinářskou fólií a paličkou lehce rozklepeme do tenčí a větší placky. Igelit z nich poté sejmeme a z jedné strany posypeme maso solí, pepřem a sušeným česnekem, případně i dalším oblíbeným kořením, které máte rádi.
Připravte si dvě misky a rozklepněte do nich vajíčka, přičemž oddělte žloutky a bílky od sebe. Žloutky lehce rozšlehejte vidličkou. Do bílků přidejte špetku soli a elektrickým šlehačem vyšlehejte do pevného sněhu.
A právě bílkový sníh je jedno z hlavních tajemství šťavnatého a lahodného řízku.
Na kamnech si rozpalte pánev s vrstvou oleje.
Zapomeňte na chvíli na tradiční způsob obalování řízků. Tentokrát maso obalte nejprve v rozšlehaných žloutcích, poté v mouce a nakonec v bílkovém sněhu a vložte na rozpálenou pánev. Ztlumte oheň na střední až mírnou intenzitu a smažte řízek po obou stranách pár minut, dokud povrch nezezlátne a maso není hotové.
Hotové řízky podávejte nejlépe čerstvé spolu s vařeným či opečeným bramborem anebo s bramborovými hranolky, doplněné o salát z čerstvé zeleniny.
Dobrou chuť.