Domácí 100% rajčatový protlak - postup přípravy
Rajčatový protlak je nedílnou součástí celé řady pokrmů, a pokud je máte rádi, může takový produkt docela hodně zamávat rozpočtem. Pokud máte doma zásobu čerstvých rajčat, můžete si snadno zásobu protlaku udělat třeba i na rok dopředu – a to v prémiové kvalitě.
Ingredience
Pro přípravu protlaku je zapotřebí mít rajčata hodně zralá až téměř přezrálá. Toho docílíte tak, že je v míse či v koši zakryjete teplou dekou a necháte je při pokojové teplotě 2 až 3 dny stát. Když získají sytě rudou barvu a na omak jsou měkká, můžete začít se samotnou výrobou protlaku.
Rajčata omyjte, rozkrojte je na poloviny, vykrojte z nich základnu stopky a zbytek rozkrájejte na malé kousky. Ty vsypte do velkého hrnce, který by měl být raději širší než vyšší, abyste zmenšili vrstvu rajčat, kterou je třeba provařit. K rajčatům nepřidávejte už nic dalšího, žádnou vodu, žádnou sůl. Jen čistá rajčata.
Rajčata v hrnci postavte na sporák a začněte je zahřívat. Přitom je důkladně míchejte vařečkou, aby se z plodů začala uvolňovat šťáva. Jakmile získáte dostatečnou hladinu, přiklopte hrnec pokličkou a pokračujte za občasného míchání ve vaření na mírném ohni. Přitom se rajčata začnou rozpadat a pouštět stále více vody. Čas od času je promíchejte. Celkem by na sporáku měla strávit asi 40 minut.
Po uběhnutí 40 minut je vaření u konce. Nyní rajčatový rozvar důkladně promixujte tyčovým mixérem do hladkého pyré. To poté vložte do cedníku a propasírujte jej, abyste se zbavili slupek, semínek a dalších tuhých částí, které v protlaku nejsou žádoucí. Tyto pevné části ale nevyhazujte. Ještě jednou je propasírujte přes cedník, protože v nich stále zůstalo hodně šťávy. Poté je můžete snadno usušit, semlít a následně použít jako velmi chutné dochucovadlo.
Propasírovanou hmotu je nyní potřeba zbavit nadbytečné vody. Připravte si proto hlubokou misku a cedník, který do ní pasuje. Mimoto si vezměte k ruce alespoň 4 vrstvy gázy nebo jiné řidší látky, kterou vyložte vnitřek cedníku. Do gázy vlijte část propasírovaného protlaku a nechte jej volně odkapat. Protlak v gáze nijak nemíchejte ani nenaklepávejte. Vodu jen nechte samovolně vlastní vahou pomalu odtékat. Asi po dvou hodinách by se mělo v cedníku uvolnit dost místa, abyste mohli přilít i zbytek propasírovaných rajčat. Poté je zakryjte pokličkou a nechte zvolna odkapávat do druhého dne. Slitou šťávu ale nevyhazujte, můžete ji buďto vypít, anebo z ní uvařit třeba polévku.
Druhý den je protlak hotový. Můžete ho už nyní buďto použít, anebo uzavřít do sterilizovaných skleniček. Aby však byla konzistence rajčat ještě o něco lepší, můžete je ještě jednou vložit na pánev a nechat ještě pár minut povařit, abyste odpařili zbytek přebytečné tekutiny. Jakmile se začne hmota lepit na pánev a vařečku, je to ta správná konzistence. Nakonec skleničky s protlakem vložte do hrnce vyloženého utěrkou, zalijte je do poloviny výšky vodou, přiveďte k varu a od bodu varu je nechte vařit 10 až 20 minut. Nakonec je nechte vychladnout a uložte do sklepa, spíže nebo do lednice. Pokud chcete skladovat protlak bez zavařování a rádi byste předešli vzniku plísně, nalijte na protlak do skleničky vrstvu olivového oleje, který zabrání růstu mikroorganismů.