Domácí polévky - postup přípravy
Polévka je grunt. To platilo, platí a platit bude. Dobrá polévka není jenom alternativou předkrmu, ale je vhodná také jako hlavní jídlo. Stejně tak umí člověka zahřát a doporučována je také pokud jsme nemocní. Polévek existuje celá řada a my se podíváme na základní vývar, které lze připravit v různých modifikacích. Oto jsou ony.
Šunkové nočky
Bramborové nočky
Nočky z vnitřností
Nudle z palačinek
Rýžové nočky
Morkové nočky
Vaječné nudle
Ořechové nočky
Husí nočky
Šunkové nočky
Místo klasických nudlí mohou být vaše domácí polévky vylepšeny o šunkové nočky. Jejich příprava je celkem jednoduchá, jelikož jednotlivé ingredience nakrájíte na menší kousky, smícháte v míse a směs necháte chvíli odpočinout. Potom už stačí jenom ručně nebo pomocí lžic vytvarovat noky, které následně povaříte v horké vodě.
Bramborové nočky
Bramborové nočky jsou sice netradiční, ale velmi chutné a také velmi jednoduché. Stačí, když vezmete brambory a na jemném struhadle je nastrouháte, potom přidáte mouku a následně také sůl. Vše promícháte a vytvoříte směs, která bude připomínat těsto na bramborové knedlíky. Potom si můžete připravit noky, které zavaříte ve slané vodě.
Nočky z vnitřností
Velmi zajímavá variace, která může být připravena nejenom z plíček, ale i z klasických drobů. Základem je nakrájet cibuli a slaninu a obojí orestovat na pánvi. Potom se přidají také samotné vnitřnosti. Vše se orestuje, potom vyndá a nechá chladnout. Následně se vše promíchá s ostatními ingrediencemi dohromady, vytvoří se menší nočky a ty se vaří ve slané vodě. V případě zájmu se dá směs před tvorbou noků i promixovat.
Nudle z palačinek
Zajímavá alternativa klasických nudlí. Příprava je velmi jednoduchá. Základem je těsto podobné tomu, které se používá na palačinky. To se mixérem promíchá v míse na hladkou směs. Ta se následně z obou stran, stejně jako palačinka smaží na pánvi. Když je hotová, nechá se vychladnout, nožem se nakrájí do podoby silnějších nudlí a ty se vloží do polévky.
Rýžové nočky
Jako první je třeba uvařit si rýži. Nikoliv klasicky ve vodě, ale v tomto případě tomu bude v mléce. Vařte pouze v malém množství, a nebojte se, pokud rýži lehce převaříte. Potom do ní přidejte máslo, vaječné žloutky a dochuťte solí a pepřem. Na závěr vmíchejte sníh ušlehaný z vaječných bílků a vytvářejte jednotlivé nočky, které už není nutné dále tepelně upravovat. Mohou zamířit přímo do horké polévky.
Morkové nočky
Morek z kostí se stává pochoutkou i v lepších restaurací. Vy ho můžete využít do polévky. A to tak, že si pouze vydlabete dostatek morku, přidáte ostatní suroviny, jako jsou nakrájené rohlíky, mouka, sůl a pepř a vytvoříte si těsto, ze kterého už jenom vytvoříte morkové nočky, které zavaříte ve slané vodě. Po ochutnání zjistíte, že chutnají možná netradičně, ale velmi povedeně.
Vaječné nudle
Známá klasika. Pokud nehledáte nic netradičního, jsou vaječné nudle tou pravou volbou. Z daných ingrediencí vytvoříte těsto, které důkladně propracujete a potom ho vyválíte na tenkou placku. Tu následně necháte důkladně usušit. Potom začnete nožem krájet tenké nebo širší nudle, které se zavaří v lehce osolené vroucí vodě. A je hotovo.
Ořechové nočky
Pokud vaříte sváteční polévku, jsou ořechové nočky jasnou volbou, se kterou neuděláte chybu. Jako první si ušlehejte žloutky z vajec, ke kterým přidejte najemno nasekané ořechy. Když máte, můžete přidat také lžíci sádla. Vznikne hustá směs, kterou vylepšíte vmícháním sněhu z vaječných bílků. Potom už jenom vytváříte nočky, které chvíli povaříte ve vodě a potom je můžete vložit do polévky.
Husí nočky
Na závěr jedna skutečná delikatesa. Recept vychází z klasických játrových knedlíčků. V tomto případě se ale použijí husí játra. Základem je směs z jednotlivých ingrediencí, která se důkladně rozmixuje. Z těsta se následně vytvářejí nočky, které se smaží na pánvi v sádle. Potom se vhodí do polévky.