Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Přísady, kvůli kterým budou karbanátky tuhé

Přísady, kvůli kterým budou karbanátky tuhé - postup přípravy

Smažení karbanátků je na první pohled snadná práce, kdo to ale kdy vyzkoušel poprvé, často zjistil, že namísto šťavnatých a křehkých bochánků získal příliš tuhé, anebo bez chuti, případně pak obojí. Podívejte se, jak se nechovat a naopak chovat ke karbanátkům tak, aby dopadly vždy na výbornou.

Ingredience pro:
1 porce
Kuchařka
Kuchařka: Jitka Hemelíková
1. KROK

Kvůli těmto přísadám budou karbanátky tuhé

Možná jste netušili, že některé běžně používané přísady karbanátkům nesvědčí. Jejich použití vás může stát křehkou konzistenci i lahodnou chuť. Jsou to ale přísady, bez nichž si zejména starší ročníky tento pokrm nedovedly představit.

1. Vejce

Možná se vám to bude zdát zvláštní, neboť vejce figurují prakticky ve všech dostupných receptech na přípravu karbanátků, masových kuliček a jiných podobných produktů. Ve skutečnosti nejenže vejce nejsou pro soudržnost mletého masa zapotřebí, ve skutečnosti jejich použití může zapříčinit to, že bude karbanátek tuhý a suchý.

Pokud použijete dostatečné množství namočeného chleba nebo strouhanky, anebo maso připravíte dokonce i bez ní, bude bez obtíží držet tvar a bude mnohem chutnější.

2. Mléko

Pokud používáte k přípravě karbanátků namočené pečivo, často se v receptech dočtete, že je třeba namočit jej do mléka. Domácí kuchařky a kuchaři tak činili v domnění, že díky tomu maso získá jemnost a křehkost. Ve skutečnosti je to ale právě naopak. Je to proto, že mléčná a masná bílkovina nejsou vzájemně kompatibilní a obvykle se srazí.

Namísto mléka zkuste pečivo namočit do čisté vody, díky čemuž budou karbanátky mnohem šťavnatější. Pokud toužíte dodat jim jemnost, zvolte namísto mléka raději kousek másla.

2. KROK

Jak získat jemné a šťavnaté karbanátky

Už jsme se dozvěděli, co do karbanátků raději nedávat, abychom se zbytečně nepřipravili o jejich lahodnou a šťavnatou chuť. Nyní si naopak povíme, jak jejich přednosti ještě více podpořit.

1. Nechte maso odležet

Pokud si melete vlastní maso, ale i pokud použijete to z obchodu, poté, co připravíte směs pro tvorbu karbanátků, nechte ji nejprve asi 20 minut odležet, aby maso nasáklo kořením a všechny chutě se propojily. Použité pečivo či strouhanka v těstě navíc správně nabobtná a spojí se s masem, díky čemuž bude karbanátek lépe držet tvar.

2. Vychlaďte jej

I když se u běžných řízků doporučuje vyvarovat se teplotních šoků uštědřených masu, v případě karbanátků je tomu právě naopak. Před přípravou je lepší nechat maso 30 minut vychladit v lednici, díky čemuž bude následně křehčí. Během míchání surovin pak můžete směs podlít trochou ledové vody. Karbanátky pak budou měkčí a šťavnatější.

3. Dostatečně směs provzdušněte

Během míchání směsi pro přípravu karbanátků je dobré hmotu dostatečně nasytit kyslíkem. Hmotu vezměte alespoň 20krát do ruky a vhoďte ji zpátky do nádoby. Díky tomu bude směs homogennější, soudržnější, měkčí a plastičtější. Bude lépe držet tvar a při smažení se snáze propeče, aniž byste ji museli v pánvi příliš dlouho trápit.

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů