Japonský nadýchaný piškot bez pečicího prášku - postup přípravy
Japonský piškot houbovité konzistence, připravovaný zcela bez droždí či prášku do pečiva, je světovým hitem. Existuje hned několik způsobů, jak kýžené konzistence dosáhnout, a my si dnes představíme ten nejsnazší z nich.
Ingredience
Vzdušnost japonského piškotu je obvykle způsobena metodou přípravy, kdy se smíchá vyšlehaný vaječný žloutek s vyšlehaným bílkem. Obojí musí být opravdu velmi důkladně napěněné. V tomto receptu si ale ukážeme, že oddělování žloutku a bílku není nezbytně nutné. Vyšlehat jde totiž obojí pospolu, jen na to potřebujete dostatek času a správnou techniku. Ručně to nejspíš nikdy nezvládnete. Dokonce i ruční elektrický šlehač s tím bude mít možná potíže, stejně jako vy při jeho držení. Jediným vhodným nástrojem je tak kuchyňský robot. Pokud jste jeho hrdými majiteli, máte vyhráno a příprava japonského „pandispanu“, jak se piškotu také často říká, pro vás bude dílem pár chvil.
Připravte si tedy mísu z kuchyňského robotu a vyklepněte do ní vejce, přidejte k nim trochu soli. Začněte je šlehat nejprve minimální rychlostí, dokud se všechny žloutky a bílky zcela nespojí do homogenní konzistence. Cukr smíchejte s vanilkovým cukrem nebo esencí. Jakmile se vajíčka spojí, přepněte robot na střední rychlost šlehání a v několika fázích přisypejte cukr s vanilkou. Jakmile přidáte veškerý cukr, přepněte robot na nejvyšší rychlost a nechte ho šlehat tak dlouho, dokud hmota několikrát nezvětší svůj objem a nezíská konzistenci hustého pudinku. Po vytažení metly by měl na povrchu dlouho zůstat její otisk.
Do našlehaných vajíček prosejte ve dvou fázích hladkou mouku a jemnými krouživými pohyby stěrkou odspodu nahoru ji vmíchejte do směsi. Postupujte s citem, aby se našlehaná vejce nesrazila. Jakmile zapracujete veškerou mouku, smíchejte vedle v misce mléko a rostlinný olej a prošlehejte metličkou, aby se obojí propojilo do homogenní konzistence. K té pak přidejte jednu lžíci těsta a metličkou vše opět prošlehejte do hladké a homogenní konzistence. Přidejte ještě trochu těsta, opět jej zapracujte do směsi a tu pak celou přelijte do hlavní mísy s těstem a stěrkou opět velmi důkladně promíchejte.
Kulatou dortovou formu s odnímatelnými bočnicemi (o průměru 20–22 cm) vyložte pečicím papírem tak, aby kus pokrýval dno, a dalším obtočte dokola stěny. Použijte papír vyšší než jsou boky formy, dort totiž během pečení hodně povyskočí nahoru a bude formu přečnívat až o několik centimetrů. Zvnějšku formu zabalte do kusu alobalu. Těsto nalijte do formy, trochu s ní zatřeste a párátkem zapíchnutým do středu těsta jakoby nakreslete spirálu až k vnějším okrajům a zpátky do středu. Nakonec formou párkrát udeřte o stůl. Tímto postupem vyženete z těsta nadbytečné vzduchové bubliny.
Vložte formu s těstem do pekáče s vyššími stěnami, do kterého nalijte vroucí vodu do výšky asi 2 cm. Celou tuto sestavu vložte do trouby rozehřáté na teplotu 160 °C a pečte piškot po dobu 1,5 hodiny. Po uplynutí této doby raději zapíchnutou špejlí ještě otestujte, že je piškot celý propečený.
Ve formě ho nechte mírně zchladnout a až poté opatrně odstraňte dortový kroužek a sloupněte pečicí papír. Dort položte vzhůru nohama na mřížku a nechte ho úplně vychladnout. Pak už jen nakrájejte na porce a podávejte, anebo jej rozdělte na 4 až 5 tenčích plátů, které namažte libovolným krémem a ozdobte podle fantazie jako velkolepý dort.