Jednoduché kynuté těsto - postup přípravy
Kynuté těsto je základ slané a sladké kuchyně. Jeho nesprávná příprava může zhatit jakékoliv úsilí o dokonalý výsledek. Jak připravit to pravé? Nejjednodušším postupem, který je osvědčenou klasikou.
Ingredience
Základem kynutého těsta je mléko. Nesmí být studené, ale mělo by být zhruba vlažné teploty. Dále se do mléka přidá také cukr a dále mouka. Ne všechna, ale pouze několik lžic. Jedná se o základ na takzvaný kvásek. K tomu je nutné přidat i hlavní ingredienci, kterou je droždí. V tu chvíli se směs lehce zamíchá dohromady.
Do základu kynutého těsta se přidávají i další ingredience. Jedná se o vanilkový cukr, dále se přidá také vejce a volitelně lze přidat i prášek do pečiva. Ten však není nutností. Po přidání těchto všech ingrediencí opět dojde k opatrnému promíchání směsi, aby se vajíčko dokonale rozšlehalo a základ zjemnilo.
Dotvoření těsta
V této fázi je možné nechat těsto chvíli odpočnout, aby se kvásek takzvaně aktivoval. Lze však postupovat i bez toho. To znamená, že se do základu těsta přisype zbývající mouka. Vše se zamíchá a následně už se těsto zpracovává ručně. To pomůže v tom, aby se jednotlivé ingredience optimálně a dokonale propojily.
Fáze kynutí
Hotové připravené těsto se vloží do mísy, přikryje se utěrkou a dá se na teplé místo. Pokud není k dispozici, lze vložit do trouby rozehřívané na 30 – 50 stupňů Celsia. Takto se nechá těsto kynout po dobu čtyřiceti minut. Během této doby by mělo minimálně zdvojnásobit svůj objem.
Výsledné těsto by mělo být nadýchané. Tak, že pokud se zmáčkne, měl by být cítit jasný odpor vzduchu. Právě vytvořené vzduchové bublinky mají vliv na jeho nadýchanost. A to i u výsledného pečiva, které vznikne. Jaké konkrétně to bude, to už záleží na fantazii každého, kdo se rozhodne péct. A nejenom to, kynuté těsto se hodí i na langoše, nebo na pizzu.