Jednoduchý recept na poctivé domácí máslo - postup přípravy
Dříve byla příprava domácích surovin zcela běžnou záležitostí, dnes se však jedná o méně častou věc. Pořád však zůstává faktem to, že není nad poctivou domácí kvalitu toho, co si dokážete sami připravit. I když však nemáte nejideálnější podmínky, některé z potravin svedete doma i vy. Jednou z nich je například máslo a bohatě vám postačí dobrý návod a jedna jediná surovina, kterou na jeho zhotovení budete potřebovat.
Ingredience
Ještě před samotným započetím přípravy másla je dobré si zvolit, zda chcete použít zakysanou smetanu, nebo smetanu ke šlehání. Z té šlehačkové bude totiž máslo jemné a neutrální, kdežto zakysaná jeho chuť změní na mírně kyselou. Postup však bude u obou stejný, takže se nemusíte bát jiné náročnosti. Také je důležité, aby měla zvolená smetana opravdu minimální obsah tuku 30 %.
Když tedy máte připravenou smetanu, vyberte ještě vhodnou nádobu s větším objemem, šlehač, cedník a misku na podmáslí. V případě potřeby si můžete vzít také čisté jednorázové rukavice, abyste předešli mastným rukám. Když máte vše potřebné po ruce, můžete se pustit do přípravy.
V podstatě stačí, když veškerou smetanu nalijete do zvolené nádoby a poté už šlehačem mixujete a mixujete. Celý postup je tak skutečně jednoduchý, stačí pouze správně vychytat dobu, kdy je ze smetany již máslo.
Nejdříve totiž bude smetana houstnout, jako když si připravujete domácí šlehačku nebo součást krémů a polev. Poté značně nabude na hustotě a tuhosti, takže by se hodila i jako samostatný krém nebo ozdoba zmrzlinového poháru. V další fázi se její konzistence začne podobat tuhým kouskům, které se šlehají o něco náročněji. Pořád ale není ten správný čas na zastavení mixéru.
Ten postupně přijde až v momentu, kdy celá hmota začíná ztrácet svou typickou bílou barvu a nahrazuje ji spíše nažloutlá. Také se postupně začne uvolňovat takzvané podmáslí, takže to v nádobě může mírně žbluňkat. Sami uvidíte, že jednotlivé tuhé kousky jsou obklopeny bílou tekutinou, ve které plavou. Tehdy je potřeba zmírnit otáčky a postupně šlehač vypnout.
V dalším kroku je poté potřeba podmáslí scedit a oddělit jej tak od vzniklé žluté hmoty. Ta bude sice tuhá, ale poddajná a mírně lepivá. Něco jako plastelína pro dospělé. Když ji tedy budete hníst, zkuste z ní vymačkat ještě co nejvíce podmáslí. To totiž tvoří až 60 % celého obsahu, takže z jednoho litru smetany dostanete zhruba 600 ml této tekutiny. Ta se skvěle hodí například na přípravu kakaa nebo jako odlehčený a odtučněný mléčný nápoj.
Následně opláchněte mísu, kde jste máslo vyšlehali a napusťte do ní co nejstudenější vodu. Klidně můžete přidat i několik kostek ledu, to ale není podmínkou. Poté máslovou hmotu do mísy namočte a prohněťte ho v ní. Voda se mírně zakalí, což je důkazem uvolňování dalšího podmáslí. Tento krok tak opakujte do té doby, dokud voda po namočení másla nezůstane průzračně čistá.
Tuto součást postupu rozhodně nepodceňujte ani se ji nesnažte urychlit. Je totiž pro celkovou kvalitu másla velmi důležitá. Máslo, které je totiž neprohnětené a nezbavené volného podmáslí se rychleji kazí a jeho konzistence po ztuhnutí není tak dobrá, jako za splnění této podmínky. Raději si tedy dejte na čas, výsledek však bude stát za to.
V posledním kroku naposled vymačkejte z másla vodu, vytvarujte jej do potřebných rozměrů a uložte do formy, fólie nebo obyčejné misky. Pokud máte v plánu jej ochucovat solí, kořením nebo bylinkami udělejte to teď, dokud je ještě měkké a poddajné. Nakonec uložte do lednice a máte hotovo. Poctivé domácí máslo je na světě a vy se tak můžete pochválit a užít si doma trošku nefalšované kvality.