Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Královský pampeliškový džem

3,0
Komentáře Komentáře
čas přípravy Příprava: 60 minut
čas vaření Vaření: 60 minut

Královský pampeliškový džem - postup přípravy

Zářivě zlatavý, medově vonící džem z okvětních lístků pampelišek v plném květu naplní celý váš byt neuvěřitelnou vůní, na kterou budete ještě dlouho vzpomínat. Toto je král mezi všemi druhy pampeliškových sirupů a zavařenin.

Ingredience pro:
1 porce
+ -

Ingredience

Kuchařka
Kuchařka: Jitka Hemelíková
1. KROK

Pampelišky posbírejte za suchého a slunečného dne na místě, které je dostatečně vzdálené od veškerých zdrojů znečištění, jako jsou silnice, průmyslové zóny nebo chemicky ošetřená pole nebo sady. Sbírejte pouze svěží a nezavadlé květy, které obsahují velké množství pylu.

2. KROK

Květy nijak neoplachujte ani nenamáčejte, abyste se nepřipravili o veškerý pyl, který je nositelem medově pampeliškové chuti. Každý z květů pouze jemně oklepejte, abyste se zbavili případného hmyzu, který se do nich nastěhoval.

3. KROK

Poté nůžkami ostříhejte žluté okvětní lístky, stonky ani zelené části květů nepoužívejte. Tím docílíte té nejčistší možné pampeliškové chuti zavařeniny (pokud vám ale sem tam do květů vklouzne kousek zeleného plátku, tak se nic neděje, nemusíte je vybírat).

4. KROK

Ostříhané květy vsypte do kastrůlku a zalijte je dvěma hrnky studené vody. Dřevěnou vařečkou je promíchejte, aby byly kompletně namočené, přiveďte je k varu a nechte 30 minut probublávat. Po uplynutí této doby varu přidejte necelou lžičku kyseliny citrónové, promíchejte, odstavte kastrůlek z ohně a nechte směs 1 hodinu pod pokličkou stát.

5. KROK

Odvar z pampelišek slijte přes několik vrstev gázy a dobře květy vymačkejte. Do výsledné tekutiny přidejte 2 hrnky cukru. Již v této fázi ucítíte příjemnou medovou vůni. Jakmile se cukr rozpustí, zakryjte kastrůlek pokličkou a postavte ho na sporák. Přiveďte tekutinu k varu a nechte ji na mírném ohni 30 minut vařit.

6. KROK

Po dovaření slijte horkou směs do uzavíratelných, čistých a sterilizovaných skleniček. Nechte ji vychladnout a uložte na suchém a tmavém místě bez přístupu slunečního záření.

7. KROK

Pokud máte svůj oblíbený rodinný recept, podělte se s námi o něj v naší FB skupině Recepty našich babiček.

8. KROK

Videopostup krok za krokem

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů