Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Nadýchané piškotové těsto

Nadýchané piškotové těsto - postup přípravy

Mnozí cukráři vám sdělí, že jednoduchý a rychlý piškot zhotovíte pouze ze tří základních ingrediencí, a to je vejce, krupicový cukr a polohrubá mouka. Někdy je to však věda, a i ta nejšikovnější hospodyňka si posteskne nad tím, že piškotové těsto jí nevykynulo, jak mělo. Jednotlivé postupy vám ale zajistí konkrétní strukturu i objem koláčů. Není to nijak složité. Poradíme vám, jak na ten nejlepší piškot pod sluncem.

Ingredience pro:
1 porce
Kuchařka
Kuchařka: Vlastimila Kovaříková

Jednoduché tipy, jak docílit správně vykynutého piškotového těsta

Každá správná hospodyňka by se měla řídit třemi základními pravidly, která by ji měly dovést k zdárnému cíli:

1. Při přípravě těsta na piškot je potřeba polohrubou mouku do mísy prosévat přes jemné sítko.

2. Během pečení piškotu nesmí být trouba otevírána.

3. Plech na pečení je nutné pomazávat jen na jeho dnu, aby piškot až příliš nevykynul po stranách






Jaký zvolit poměr surovin na dokonalý piškot?

Obecně byste se měli řídit poměrem v 50 % vajec, 25 % cukru a 25 % mouky. V přepočtu na množství surovin jsou to 4 vejce, 100 gramů cukru a 100 gramů mouky. Sypké ingredience byste zcela jistě měli před zhotovením těsta zvážit.

Pakliže chcete potlačit aroma vajíček, můžete do těsta přidat samozřejmě i citronovou kůru, nebo vanilku. Vejce byste měli mixovat do vzdušné a pěnové konzistence, jinak piškot nebude měkký a jemný a stane se z něj tuhý kus korpusu.


Vaječné bílky versus žloutky

Nejčastěji se do klasického piškotu přidávají vejce celá, můžete však žloutky od bílků oddělit a z nich pak vyšlehat sníh. Ten dodá piškotu vzdušnou texturu. Vždy do těsta přidávejte stejný počet bílků i žloutků. Piškot můžete však zhotovit pouze z bílků. Těsto bude velice ohebné a také méně kalorické. Vhodné je použít tento druh korpusu na rolády.




Vejce studená, nebo v pokojové teplotě?

K oddělení žloutků od bílků by měla být vajíčka dobře chlazená a čerstvá. Pokud chcete péct piškotové těsto z celých vajec, pak je vyjměte z lednice a ponechejte chvíli v pokojové teplotě. Piškot z celých rozšlehaných vajec bude více porézní a také značně vykyne. Ten s bílkovým sněhem bude kynou méně.





Jak určit teplotu trouby a délku pečení piškotu?

Teplota při pečení se jednoznačně nedá určit, jelikož je každá trouba jinak konstruovaná. Odlišně bude péct ta plynová i elektrická. Vždy postupujte při nastavení teploty trouby dle svých vlastních zvyklostí.

Nutností je určitě troubu předehřát. Nejčastěji se těsto na piškot peče při 170, 180, nebo 200 stupních Celsia. Časové rozmezí pečení si rovněž určete samostatně, dle druhu spotřebiče, kterým disponuje vaše domácnost. Obecně se ale řiďte pravidlem, že čím kratší dobu bude piškot v troubě, tím lépe.




Ideální je doba od 10 minut do 30 minut, záleží ovšem na množství těsta a také druhu koláče, který pečete. Pozor si dejte na jeho vysušení. Pakliže jej nestihnete vyjmout včas, nebude zdaleka tak vláčný a jemný, jak jste si představovali. Stav upečení kontrolujte nejlépe pomocí špejle. Ne však příliš často, aby vám korpus vykynul a nesrazil se.




Vylepšení receptury?

Na základní korpus vám samozřejmě stačí vejce, cukr a mouka, pokud ale budete chtít jeho konzistenci vylepšit, přidat do těsta můžete i slunečnicový olej, či rozpuštěné máslo a mléko, nebo vlažnou vodu. Tuk podpoří jemnou strukturu korpusu a tekutina jej zvláční. Abyste piškotu zajistili poctivé vykynutí, je možné do směsi před pečením nasypat rovněž i kypřící prášek.

Další komponenty jsou pak zcela na vás, přidat lze čerstvé, nebo mražené ovoce, nebo třeba ořechy. Pokud děláte korpus na dort, můžete těsto ochutit i kakaovým práškem. Na internetu natrefíte na celou řadu různých receptů, které vás zcela jistě inspirují k tvorbě neodolatelného dezertu, který osloví nejen vás, ale celou vaši rodinu.

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů