Nakládané okurky v kořeněném nálevu bez zavařování - postup přípravy
Zavařování okurek je českým národním sportem. Některé hospodyňky se ho však trochu bojí v domnění, že je na ně zavařování moc složité. Pravdou je, že hlídání teploty a doby sterilizace je tak trochu alchymie. Naštěstí ale lze „zavařovat“ okurky i bez zavařování. Že je tady něco divně? Tak čtěte dále a nechte se inspirovat.
Ingredience
Okurky důkladně vydrbejte a vložte je na několik hodin do lavoru se studenou vodou.
Umyjte kopr a veškeré listí a osušte je papírovými utěrkami. Nakrájejte či natrhejte je pak na menší kousky (kromě bobkového listu, ten zůstane v celku).
Oloupejte česnek a každý stroužek rozkrojte na tři podlouhlé dílky.
Zkontrolujte nádoby, zda nejsou poškozené, umyjte je a vyvařte i s víčky na kamnech ve vodě, abyste je zbavili případné kontaminace bakteriemi či jinými druhy nečistot.
Rybízové a křenové listy, pokrájený česnek a kopr vyskládejte na dno sklenic a navršte na ně okurky, které se snažte vyskládat co nejtěsněji vedle sebe.
V hrnci přiveďte k varu vodu a zalijte jí okurky ve sklenicích. Lehce zavíčkujte (víčka neutahujte, jen jimi sklenice přiklopte) a nechte asi 15 minut odpočívat. Pak vodu z okurek vylijte zpátky do hrnce a znovu ji přiveďte k varu. Pak ji opět přelijte přes okurky ve sklenicích a nechte 5 až 10 minut stát.
Vodu slijte z okurek do hrnce potřetí. Nyní k ní přidejte sůl a cukr, bobkové listy a kuličky černého pepře a znovu přiveďte k varu. Touto tekutinou zalijte okurky do poloviny výšky nádoby, pak přidejte ocet a dolijte zbytek kořeněné vody až do plna. Nyní sklenice zavíčkujte a pevně zatáhněte, otočte vzhůru nohama a překryjte teplými dekami či několika vrstvami utěrek či ručníků. Takto je nechte zvolna zchladnout a přeneste do sklepa, kde vám vydrží až 2 roky.