Recept na pravou jihočeskou kulajdu - postup přípravy
Jihočeská kulajda je klasika tuzemské kuchyně. Je to typická bílá polévka, jejíž neodmyslitelnou součástí jsou houby doplněné o smetanu, vajíčka, kopr, brambory a koření. Ve skutečnosti neexistuje jednotný recept, který by se dal považovat za jediný správný a tradiční. S kulajdou je to jako s bramborovým salátem. Prakticky každá rodina má svou osvědčenou variantu, která se dědí z generace na generaci – a která se poněkud liší od těch ostatních. Existuje ale průnik těmito recepty a jakýsi „základní“ recept, jímž je možno kulajdové umění shrnout. Díky své povaze je tu však velký prostor pro fantazii a kuchařské experimenty, při nichž se vám meze nekladou.
Ingredience
V kastrolu rozpusťte zhruba lžíci másla, případně přidejte trochu olivového oleje, aby bylo tuku v hrnci dost na pokrytí celého dna. Když je horký, zaprašte ho dvěma (případně třemi, chcete-li polévku hustší) lžícemi hladké mouky a bez přestání mícháme, dokud směs nezačne lehce zlátnout. Do rozpálené máslové jíšky přilijte horký vývar nebo vodu a důkladně vše rozšlehejte metlou, případně ponorným mixérem, který vám zajistí, že v polévce nezůstanou žádné moučné hrudky.
Houby očistěte a pokrájejte na menší kousky. Na pánvi rozpalte trochu olivového oleje či másla a kostky hub lehce orestujte, až se rozvoní. Pak je přidejte do zahuštěného vývaru v hrnci.
Brambory oloupejte ze slupky a nakrájejte na kostky a pak rovněž přidejte do hrnce. Dochuťte budoucí polévku kmínem, bobkovým listem a novým kořením a vařte, dokud brambory nezměknou, tedy zhruba 10 až 15 minut.
Nakonec vyndáme bobkové listy a nové koření (super je použít speciální pytlíčky či uzavíratelná sítka na koření) a přilijeme do polévky smetanu. Musí být velmi tučná, aby se polévka nesrazila. Nakonec dochutíme solí a pepřem, přidáme nasekaný kopr, dochutíme octem, popřípadě cukrem. Vajíčko můžete do polévky vyklepnout a rozvařit, anebo uvařit vedle na tvrdo a přidat ke každé polévce jednu čtvrtku. Podle toho, jak vám to vyhovuje.
Dobrou chuť.