Tradiční gruzínské chlebové placky kachapuri - postup přípravy
Čím dále jdeme od Česka na východ, respektive jihovýchod, tím více se setkáváme s tradičním chlebovým pečivem ve formě placek. Dříve bývalo zvykem péct podobné také u nás, v průběhu času ale placky nahradily jiné druhy pečiva. Například v Gruzii ale tradiční placky přetrvaly až dodnes. Jmenují se kachapuri, což je složenina slov kacha – tvaroh a puri – chléb. Tyto placky jsou velmi jednoduché a rychlé na výrobu, nenáročné na suroviny. Připravíte je za pouhých deset minut, a proto jsou naprosto ideální dobrotou ke snídani.
Ingredience
Návod na přípravu:
Začněte tím, že si na hrubém struhadle nastrouháte sýr.
Do mísy pak nalijte kefír, přidejte k němu půl lžičky jedlé sody a špetku soli. Metličkou dobře rozmíchejte, aby se sypké přísady rozpustily v kefíru. Do misky k němu pak rozklepněte dvě vajíčka, rozmíchejte a pak za stálého míchání přisypejte pět lžic mouky. Když je směs hladce rozmíchaná, přidejte k ní ještě nastrouhaný sýr a tentokrát už jenom špachtlí nebo lžící těsto jemně promíchejte. Výsledkem bude jemné těsto, podobné tomu na palačinky.
Na kamna si postavte pánev a mašlovačkou ji jen lehce pomažte trochou oleje. Neměla by ho být na pánvi vrstva. Kachapuri se pečou spíše na suché pánvi, olej je zde jenom proto, aby se těsto příliš nelepilo na stěny.
Když je pánev rozehřátá, ztlumte oheň na mírnou úroveň a přidejte na pánev trochu těsta tak, abyste pokryli celou plochu pánve. Přiklopte pánev pokličkou a na mírném ohni opékejte placku asi 5 minut. Pak placku otočte na druhou stranu a opékejte další 2 minuty, aby zezlátla.
Dopečenou placku vyjměte z pánvičky, namažte její povrch trochou másla a pokračujte se smažením další placky, pokud vám zbylo těsto.
Ochucené kachapuri nakrájejte na trojúhelníkové porce a podávejte s trochou smetany či tvarohu se zelenými bylinkami, případně s nějakou jinou vaší oblíbenou omáčkou.