Nakládané okurky s křenem a rybízovými a třešňovými listy - postup přípravy
Existuje snad tisíc různých variací receptů na nakládané okurky, z nichž některé jsou úplně základní a jiné pracují se surovinami, které se v Česku nepoužívají tak běžně. Listy křenu, rybízu a třešně jsou časté v receptech zemí východní Evropy, jsou ale pekelně dobré.
Ingredience
Čerstvé okurky zbavte listí a stopek a nasypejte je do velkého hrnce nebo jiné nádoby vhodné velikosti. Zalijte je studenou vodou tak, aby byly okurky úplně ponořené, a nechte je stát 3 až 4 hodiny. Poté je slijte, nechte je okapat a odřízněte obě špičky.
Připravte si buďto velké zavařovací sklenice, anebo pětilitrové kanystry na vodu. Ty jsou praktické z hlediska možnosti přenášení a manipulace s nimi.
Na dno nádoby vložte pár deštníčků kopru, přestříhané či nakrájené listy křenu a k tomu pár lístků z třešní a rybízu. Na listy přidejte kousky kořene křenu, chilli papričky či feferonky, kuličky nového koření a černého pepře a pár bobkových listů. Očištěné stroužky česneku překrojte podélně na poloviny a přihoďte je do láhve na koření. Na koření narovnejte okurky tak, aby mezi nimi zůstalo co nejmenší množství prostoru. Na okurky pak vyskládejte opět listy, kopr, česnek a koření.
Připravte lák ze soli a teplé vody. Na 3 litry vody budete potřebovat 100 g soli. Míchejte, dokud se sůl zcela nerozpustí, a nalijte lák do nádoby s okurkami. Poté doplňte láhev studenou a nepřevařenou vodou až po okraj a láhev či kanystr uzavřete. Takto připravené okurky uskladněte do sklepa či do studené a temné spíže, kde vydrží i déle než rok. Pokud jste nakládali okurky do kanystru, stačí pak odříznout jeho hrdlo a okurky odebírat postupně tak, jak jste zvyklí, případně je můžete přemístit do klasických zavařovacích sklenic.