Jak zachránit přesolenou polévku - postup přípravy
I při nejlepší vůli se čas od času stane, že nám při vaření polévky ujede ruka se solí. Pokud do ní tedy zrovna nenasypete celou slánku, dá se ledacos zachránit několika šikovnými triky.
Přidejte vodu
Pokud vaříte vývar nebo jinou podobnou polévku založenou na bázi vody, to nejsnazší, co můžete udělat, je naředit ji v případě přesolení trochou vody nebo nesoleného vývaru. Čiňte tak po malých dávkách a polévku vždy následně ochutnejte. Tímto postupem docílíte bezchybné chuti (máte-li tedy dostatek místa v hrnci).
Dejte ale pozor, tento postup není vhodný pro krémové polévky založené na zeleninovém pyré. Přidaná voda by totiž narušila strukturu a konzistenci polévky.
Přidejte smetanu
Nemůžete-li polévku naředit vodou, jako je tomu v případě krémových polévek s pyré, použijte sladkou nebo zakysanou smetanu, a to stejným způsobem, jaký jsme popsali v předchozím bodě. Přilévejte smetanu po malých dávkách a pokaždé ochutnejte, zda už je slanost v normě.
Ani tento postup není bez nebezpečí. Ujistěte se, že nepřidáte tolik smetany, že přebije celkovou chuť a konzistenci polévky.
Přidejte kyselost či sladkost
Pokud polévce dominuje výrazně slaná chuť, zkuste jednoduše rozptýlit chuťové buňky a rozbít slanost přidáním dalších příchutí. To snadno uděláte přidáním jedné čajové lžičky citrónové šťávy nebo octa. Namísto kyselé chuti můžete zvolit sladkou a přidat špetku či dvě cukru. Opět buďte s dochucováním opatrní. Tímto způsobem ale můžete zachránit hodně kulinářských kalamit.
Přidejte škrobové potraviny
Veškeré druhy zeleniny a dalších potravin, které obsahují škrob, mají kouzelnou schopnost zjemnit chuť polévek a stáhnout část slané chuti do sebe. Pověstné jsou touto schopností brambory, zvolit ale můžete i těstoviny nebo třeba rýži.
Pokud máte rádi zeleninu a nebojíte se experimentů, můžete vyzkoušet i jiné druhy, jako jsou batáty, kedlubny či dýně. Všechny tyto přísady do sebe část slanosti během varu vsáknou a vyváží tak celkovou chuť polévky.