Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Rychlé fazole bez nadýmání

3,0
Komentáře Komentáře
čas přípravy Příprava: 180 minut
čas vaření Vaření: 15 minut

Rychlé fazole bez nadýmání - postup přípravy

Fazole vaříme jen neradi, protože to trvá dlouho a pokrmy působí nadýmavě. Obojího se nyní můžeme zbavit díky pár jednoduchým trikům.

Ingredience pro:
1 porce

Ingredience

Kuchařka
Kuchařka: Jitka Hemelíková
1. KROK

Fazole nasypejte do misky a zalijte je vodou tak, aby byly všechny úplně ponořené. Abyste snížili množství látek, které způsobují uvnitř trávicího traktu nadýmání, přidejte do vody s fazolemi tři plátky limetky na každých 500 g fazolí. Položte je na fazole tak, aby ležely na jejich povrchu. Takto nechte fazole s limetkami stát alespoň na 1 hodinu, lépe však 1 hodinu a 30 minut. Během namáčení fazole nabobtnají a zaplní celou mísu. Je proto vhodné, abyste použili nádobí vhodné velikosti.

2. KROK

Nyní odstraňte plátky limetky a veškerou vodu z namáčení fazolí slijte pryč. Slité a okapané fazole nasypejte do tlakového hrnce a zalijte je novou vodou. Je potřeba, aby byly fazole dostatečně ponořené. Hladina by se měla nacházet asi 2 prsty nad fazolemi.

3. KROK

Do hrnce s fazolemi vložte jednu celou oloupanou cibuli. Na 500 gramů použijte malou, na 1 kg velkou nebo dvě menší. V průběhu vaření se cibule úplně rozpadne a pokrm získá novou dimenzi chuti. Postavte hrnec na sporák, přiklopte tlakovou pokličkou a vařte fazole přesně 15 minut, aniž byste se dívali dovnitř hrnce. To by totiž porušilo tlak a vaření by se přerušilo. Po 15 minutách zkontrolujte, zda jsou fazole dostatečně měkké. Pokud ne, vraťte zpátky poklici a pokračujte ve vaření dalších 5 minut.

4. KROK

Po dovaření by se měla cibule ve fazolích téměř či úplně rozpadnout, voda se vsákne do fazolí a ty zůstanou krásně měkké a zalité jemnou omáčkou. Po konzumaci navíc nebudou tolik nadýmat, a tak budou mnohem zdravější i příjemnější.

5. KROK

Videopostup krok za krokem

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů