Domácí sýr Philadelphia - postup přípravy
Philadelphia je vedle mascarpone druhým nejoblíbenějším druhem smetanového sýra, který obvykle využíváme na tvorbu pomazánek i smetanových dortů a dezertů. Jeho cena je však neustále extrémně vysoká, snad právě proto, že se jedná o tak kultovní záležitost. Ve skutečnosti totiž jeho výroba není ani náročná, ani drahá a velmi snadno si ho s dodržením pár snadných pravidel připravíte doma. Za zlomkovou cenu. S mnohem lepší chutí. No vážně. A to už stojí za pokus, ne?
Ingredience
Návod na přípravu:
1. Vytvořte směs
Připravte si hlubší misku a smíchejte v ní tučnou zakysanou smetanu s jogurtem. Dochuťte solí a přidejte citrónovou šťávu.
2. Připravte na sýření
Velký cedník si vyložte gázou poskládanou asi do pěti vrstev a naplňte ji připravenou smetanovou směsí. Gázu navrchu přeložte, abyste směs zakryli. Cedník s gázovým balíčkem vložte do nějaké příhodně velké misky nebo do hlubokého talíře, aby ze směsi mohla odkapávat tekutina, svrchu balíčku položte talíř, který zatěžkejte nějakým závažím, například litrovou sklenicí naplněnou vodou.
Takto připravenou hmotu vložte do lednice a nechte zde stát alespoň 12 hodin, lépe však celý den či dva.
3. Rozbalte a vychutnejte
Po uplynutí doby zrání vyjměte balíček se sýrem z cedníku, balíček rozbalte a uvidíte, že se mléčná směs proměnila v tuhou a pukající hmotu. Čím déle jste sýr nechali zrát, tím hustší a pevnější bude.
Hotový sýr buďto rovnou můžete zpracovat na chesecake, mascarpone nebo jiný druh lahodného dezertu, anebo ho uložte do uzavíratelné nádoby, kde bude připravený k použití.
A co se syrovátkou?
Syrovátku, která se oddělila při procesu zrání sýra, nevyhazujte! Je velmi zdravá. Buďto ji můžete vypít jako samostatný nápoj (Actimel není nic jiného), anebo ji zahřejte na 85 °C, přidejte srážedlo a vytvořte si domácí sýr ricotta.