Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

3 druhy zdobení obložených chlebíčků

3,0
Komentáře Komentáře
čas přípravy Příprava: 10 minut

3 druhy zdobení obložených chlebíčků - postup přípravy

Nejen Vánoce a Silvestr, ale i jakákoliv další slavnostní příležitost si žádá chutné, ale také pohledné občerstvení, které ozdobí váš stůl. I bez zvláštních surovin či uměleckých schopností zvládnete vykouzlit krásné zdobení chlebíčků, které vaše hosty ohromí.

Ingredience pro:
1 porce

Ingredience

Olivové mašličky

Salámové růžičky

Šunkovo-sýrové květy

Kuchařka
Kuchařka: Jitka Hemelíková
1. KROK

Veku nakrájejte na plátky silné asi 1 centimetr a natřete je změklým máslem, případně jinou svou oblíbenou pomazánkou. Je však vhodné se vyhnout bramborovému salátu, který je příliš hrubý a zdobení na něm špatně drží.

2. KROK

Olivové mašličky

1. Nakládané okurky šikmo nakrájejte na podélné plátky. Na chlebíček položte dva plátky mírně přes sebe směrem k jedné straně. Na ně položte snítku hladkolisté petrželky.

2. Černé olivy nakrojte ze strany tak, aby se daly rozevřít, ale stále držely pohromadě. Vezměte kolečko salámu a uprostřed ho stiskněte, aby vznikla mašlička. Toto místo zajistěte nakrojenou olivou a mašličku položte přes dvojici plátků okurek. Z druhé strany opět ozdobte kouskem petrželky a je hotovo.

3. KROK

Salámové růžičky

1. Salátové listy odkrojte tak, abyste získali jen jejich jemný konec, který položte k jednomu kraji každého chlebíčku. S pomocí zdobicího sáčku s ozdobnou špičkou vytlačte na salát malý kopeček smetanového sýra nebo majonézy, který je jednak ozdobný a jednak zafixuje salát na svém místě.

2. Vezměte tři kolečka vysočiny nebo jiného salámu s menším průměrem. První kolečko jemně přehněte napůl, druhé přehněte přes spojené okraje toho prvního a třetím obtočte základnu růžičky opět přes spojené okraje druhého kolečka salámu. Třetí z nich na konci prsty pevně přitlačte k sobě, aby se nerozbalovalo, a takto vzniklou růžičku umístěte na chlebíček přes kopeček sýra či majonézy.

3. Aby se růžička neotvírala, zajistěte ji na konci kopečkem sýra či majonézy a na něj položte polovinu černé olivy s hvězdičkovým otvorem nahoru. Pokud chcete, do otvoru můžete vložit ještě proužek papriky nebo jakoukoliv jinou kontrastní náplň. Do boků druhého kopečku sýra u základny růžičky zapíchněte po stranách dvě snítky kopru a navrch prvního kopečku umístěte jedno zrno granátového jablka.

4. KROK

Šunkovo-sýrové květy

1. Doprostřed plátku veky vytvořte ze zdobicího sáčku podélnou linii ze smetanového sýra nebo majonézy a na jeden okraj přilepte konec listu hlávkového salátu.

2. Plátek šunky nakrojte od středu ke kraji a od tohoto místa jej zatočte do tvaru kornoutku. Ten položte na salátový list k jedné straně chlebíčku. Rozbalte plátek taveného sýra (předem jej můžete nechat chvilku zchladit v mrazáku, aby se s ním snáze pracovalo), rozkrojte jej úhlopříčně napůl a každý trojúhelník stočte od jednoho cípu ke druhému rovněž do tvaru kornoutku, který položte vedle toho šunkového.

3. Konce kornoutků zajistěte kopečkem majonézy nebo smetanového sýra ze zdobicího sáčku. Na něj položte několik zrníček hrubozrnné Dijonské hořčice a tu přiklopte polovinou černé olivy tak, aby zrnka prosvítala skrze otvor po pecce.

4. Nakonec nakrájejte nakládanou papriku na tenké proužky a umístěte je jako pestíky v šunkové růžičce.

5. KROK

Videopostup krok za krokem

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů