Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Domácí šípkový čaj proti chronické únavě

3,5
Komentáře Komentáře
čas přípravy Příprava: 5 minut
čas vaření Vaření: 15 minut

Domácí šípkový čaj proti chronické únavě - postup přípravy

Chronická únava je v poslední době velkou přítěží spousty lidí, kteří žijí svou prací nebo se starají o rodinu. Náhlý nedostatek energie přes dostatečné množství spánku i jinak dobrý zdravotní stav dokáže člověka pěkně potrápit. Naštěstí příroda vymyslela mocný lék v podobě šípků a medu.

Ingredience pro:
1 porce

Ingredience

Kuchařka
Kuchařka: Jitka Hemelíková
1. KROK

Šípky sbírejte dostatečně daleko od silnic a chemicky ošetřovaných polí a sadů. Na sušení jsou vhodné plody, které jsou zralé, ale ne přezrálé. Na stisk jsou stále tvrdé a nepoddajné, což bývá obvykle před prvními mrazy. Posbírané šípky usušte obvyklým způsobem v sušičce na ovoce, v horkovzdušné troubě, anebo jen na horkém radiátoru.

2. KROK

Usušené šípky vsypte do mlýnku na kávu a rozemelte je na jemný prášek. Odeberte z něj dvě polévkové lžíce a vsypte je do smaltovaného hrnce (neměl by přijít do přímého kontaktu s kovem), zalijte jej pramenitou vodou a směs přiveďte k varu.

3. KROK

Na mírném ohni nechte čaj probublávat po dobu 15 minut. Poté jej odstavte z ohně a přefiltrujte přes několik vrstev čisté gázy nebo plátna. Toto je velmi důležité, uvnitř šípků se totiž nacházejí drobné, avšak ostré chloupky, které mohou po požití vyvolat nepříjemné dýchací obtíže.

4. KROK

Když čaj mírně zchladne, přidejte do něj lžičku medu. Tento nápoj pijte namísto čaje nebo kávy po dobu 7 až 15 dnů, po nichž se dostaví citelné účinky v podobě zvýšeného množství energie a chuti do života.

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů