Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Jak správně uvařit brambory, aby se nerozpadaly

Jak správně uvařit brambory, aby se nerozpadaly - postup přípravy

Vaření brambor je základní kulinářskou disciplínou, bez níž se žádný kuchař zkrátka neobejde. Jakkoliv se to zdá ale jednoduché, faktem je, že při vaření brambor mnoho lidí dělá celou řadu zásadních chyb. Mimoto existují triky a vylepšení, které tuto práci ještě více zefektivní.

Ingredience pro:
1 porce
Kuchařka
Kuchařka: Jitka Hemelíková
1. KROK

Ocet a brambory?

V kyselém prostředí se brambory neuvaří doměkka. Kdo kdy zkusil vařit brambory v polévce z kysaného zelí, by o tom mohl vyprávět. Tohoto efektu se však dá využít i ve prospěch vařeného pokrmu.

Pokud připravujete brambory, které chcete dále smažit, anebo je použít tak, aby se ihned nerozpadly na kaši (jako třeba v bramborovém salátu), využijte právě efektu kyselého prostředí. Prostě k bramborám přidejte ocet nebo citrónovou šťávu. Je třeba to ale udělat s rozmyslem.

Jak uvařit brambory s octem

Brambory vhoďte do čisté studené vody bez jakýchkoliv dalších přísad, přiveďte ji k varu a nechte brambory 15 minut vřít. Poté přidejte do vody jednak sůl, jednak trochu octa nebo citrónové šťávy a pokračujte ve vaření dalších 15 minut. S množstvím to nepřežeňte, stačí jedna čajová lžička asi na 4 až 5 průměrně velkých brambor.

Je jedno, jaký typ octa použijete, mějte ale na paměti, že se tím mírně změní jejich chuť, a to obvykle tím dobrým směrem. Nebojte se proto experimentovat a najděte si tu správnou kombinaci, která vám bude u konkrétních druhů pokrmů vyhovovat. Brambory s citrónovou šťávou rovněž tvoří vynikající kombinaci.

2. KROK

5 tipů pro správné zacházení s bramborami

1. Vybírejte brambory podobné velikosti, aby se uvařily rovnoměrně a po uvaření měly stejnou konzistenci.

2. Vařte brambory ve slupce. Jednak díky tomu získají mnohem plnější chuť a jednak se slupka po uvaření loupe mnohem snáz.

3. Brambory loupejte hned po uvaření. Před vařením vytvořte ve slupce několik mělkých zářezů a poté ji ještě zatepla s pomocí malého nožíku jednoduše stáhněte dolů.

4. S bramborami to nepřehánějte, mají totiž vysoký glykemický index a velmi rychle se proto po snědení mění, pokud nejste hodně fyzicky aktivní, na tukovou tkáň.

5. Brambory skladujte výhradně ve tmě. Působením světla totiž zvyšují obsah toxinu solaninu, který je pro lidský organismus škodlivý. Oloupané a nakrájené brambory rovněž nedávejte jen tak do lednice, vhodnější je, pokud je nemůžete ihned zpracovat, ponořit je do vody s trochou octa. Takto je můžete skladovat až 24 hodin.

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů