Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Jak uchovat maso dlouhou dobu bez mrazáku

Jak uchovat maso dlouhou dobu bez mrazáku - postup přípravy

Výkonné mrazáky, které dokáží uchovat maso dlouhou dobu, jsou objevem minulých desetiletí. Ale i předtím dokázali lidé maso uchovávat tak, aby měli zásoby na nepříznivé období. V zimě mohlo zmrznout, ale ani teplo nebylo problém, pokud použili některý z následujících způsobů.

Ingredience pro:
1 porce
Kuchařka
Kuchařka: Vít Lukáš
1. KROK

Sušení je velmi účinné

Jedním z nejstarším způsobů, jak maso uchovat, je sušení. Když se maso dostatečně vysuší, nemohou se v něm množit mikroby. V minulosti se tenké plátky masa sušily na slunci, v dnešní době je mnohem jednodušší využít elektrické sušičky. Maso je potřeba nakrájet na tenké plátky, nejlépe podél vláken, aby důkladně proschlo. Pozor však na tuk, ten může žluknout, proto ho všechen odstraňte.

Z tohoto důvodu je ideální sušit kuřecí prsa nebo libové hovězí. Maso nejprve „předehřejte“ v troubě rozehřáté na 120 °C po dobu 15–20 minut. Pak ho dejte do sušičky nastavené na 75 °C a nechte ho zde 16 až 20 hodin. Poté ho vložte do vzduchotěsných nádob, v nichž vydrží 2 měsíce. Pokud chcete jeho trvanlivost prodloužit, dejte ho do lednice, případně použijte vakuovačku.

2. KROK

Sůl zabíjí bakterie

Další nápadem předků je využít sůl. Ta totiž maso nejen vysušuje, ale také zabíjí bakterie, a tím zabraňuje zkažení masa. Prvním způsobem je suché solení, kdy se maso nasolí a sůl absorbuje vlhkost. Často se rovněž používají různé bylinky k dochucení masa.

Mokré solení je naložení masa ve slaném nálevu. Můžete přidat hnědý cukr nebo med, případně maso před naložením namarinovat v octě. Lze použít i speciální sůl na konzervování s obsahem dusitanů, pozor ale na dávkování. Pokud použijete běžnou kuchyňskou sůl, mělo by jí být 30 gramů na 1 litr vody.

3. KROK

Jednoduše ho zakonzervujte

Zavaření masa je dalším tradičním způsobem, jak ho uchovat. Jsou k tomu zapotřebí sterilizovaná víčka, sklenice a správný způsob zavaření. Nejlepší je použít zavařovací hrnec, který rovnoměrně rozloží stanovenou teplotu na všechny sklenice. Maso ale můžete samozřejmě zavařit i klasicky v obyčejném hrnci.

První metodou je takzvaná „horká“ konzervace, kdy maso před naplněním do sklenic povaříte se solí a kořením, dokud nebude asi ze tří čtvrtin hotové. Pak jím naplňte sklenice a zalijte ho vývarem z vaření, pod víčkem ale nechte asi 3 centimetry volného prostoru. Poté můžete sklenice dát do zavařovacího hrnce.

4. KROK

Zavaření studeného masa

Při „studené“ konzervaci se zavařuje syrové maso spolu se solí. Do sklenic se nedává žádná tekutina, z masa se totiž uvolní vlastní. Tento způsob ale vyžaduje mnohem delší dobu tepelné úpravy.

Samozřejmě je důležité použít čerstvé maso, pokud si nejste jisti jeho čerstvostí a kvalitou, raději se do jeho zavařování vůbec nepouštějte. U konzervovaného masa navíc platí, že jakmile by víčka sklenic začala být vypouklá, rozhodně neriskujte a vše raději vyhoďte. Jinak hrozí otrava botulotoxinem.

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů