Jogurtové rohlíky s lněným semínkem - postup přípravy
Domácí rohlíky vůbec nemusejí vypadat jako ty z obchodu, mohou být totiž ještě mnohem lepší. Vyzkoušejte kupříkladu rohlíky s jogurtem a lněným semínkem podle receptu od paní Anety Mühlhandlové.
Ingredience
Nejprve si založte kvásek. Do misky rozdrobte droždí, přidejte lžičku cukru a obojí rozmíchejte do hladké kašičky. Přidejte 2 lžíce hladké mouky, zalijte vlažnou vodou a znovu dobře promíchejte. Tuto směs nechte 20 minut stát, dokud se na hladině nezačnou tvořit bublinky.
K aktivovanému kvásku přidejte zbytek mouky, sádlo, jogurt, sůl a mleté lněné semínko a vypracujte hladké těsto, což nejlépe půjde v robotu nebo elektrickým hnětačem. Ručně to jde také, ale je to docela namáhavá práce. Hotové těsto zformujte do bochánku, v míse ho zakryjte čistou utěrkou a v teple ho nechte stát a kynout asi 45 až 60 minut, dokud nezdvojnásobí svůj objem.
Vykynuté těsto propracujte a vymačkejte z něho vzduchové bubliny. Rozdělte ho na 12 přibližně stejně velkých kusů, z každého z nich zformujte bochánek, zakryjte je utěrkou nebo fólií, aby nevysychaly, a nechte je 5 minut odpočinout.
Poté odebírejte zpod utěrky jeden bochánek po druhém. Vyválejte z každého tenký a dlouhý ovál, který stočte do tvaru rohlíku, položte ho na plech a opět zakryjte, aby nevysychaly. Rohlíky pak na plechu nechte ještě dalších 30 až 40 minut nakynout a mezitím si rozehřejte troubu na teplotu 230 °C.
Vykynuté rohlíky potřete či postříkejte vodou, posypejte je lněnými semínky a vložte do trouby péct po dobu kolem 12 až 15 minut, aby získaly světle zlatavou barvu. Po upečení vyskládejte rohlíky na mřížku, nechte je vychladnout a podávejte, nebo uložte nejlépe v plátěném sáčku či ve speciálním mikrovláknovém sáčku na pečivo.
Pokud se vám recept líbil, více podobných od jeho autorky najdete na její osobní facebookové stránce Pečeme s Anet