Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Křupavé ořechové sušenky

4,5
Komentáře Komentáře
čas přípravy Příprava: 75 minut
čas vaření Vaření: 40 minut

Křupavé ořechové sušenky - postup přípravy

Honí vás i vaše blízké mlsná? Potom jistě potěší tento jednoduchý recept na ty nejlahodnější ořechové sušenky pod sluncem. Pochutnat si na nich můžete třeba u dobrého filmu nebo při snídani.

Ingredience pro:
8 porcí

Ingredience

Kuchařka
Kuchařka: Vlastimila Kovaříková

Do hluboké mísy vsypte hladkou mouku. Pak k ní přidejte i změklé máslo a vše rukama promíchejte v jakousi drobenku. Dále do směsi zakomponujte kypřící prášek, sůl, dva vaječné žloutky, tři lžíce smetany ke šlehání, zakysanou smetanu a vše pečlivě propracujte (nejlépe rukama). Tak vám vznikne hladké a homogenní těstíčko vláčné konzistence.
Nyní si těsto rozdělte ostrým nožem na dvě poloviny a do jedné zamíchejte kakaový prášek rozpuštěný v mléku. Tím získáte kakaovou hmotu na sušenky. Obě těsta nakonec vložte chladit v potravinové fólii do lednice na čtvrt hodiny.

Plnění těsta ořechovou náplní a rolování

V další fázi je potřeba rozemlít si vlašské ořechy. To učiňte v elektrickém sekáčku. Poté k nim přidejte do misky třtinový cukr a řádně lžící promíchejte. Nyní začněte tvořit samotné sušenky. Vyjměte si vanilkové i kakaové těsto a rozdělte je na polovinu. Zbytek dejte opět do chladničky. Válečkem následně vyválejte z těst dva pláty na lehce pomoučeném kusu pečícího papíru a položte je na sebe (vanilkové těsto bude ve spod).

Okraje zarovnejte pomocí rádla na pizzu. Na povrch plátu nasypte přiměřené množství ořechové náplně a zarolujte zhruba do poloviny. Pak těsto oddělte od zbytku nožíkem nebo rádlem. Vznikne vám dlouhá roláda, jejíž okraje dobře přimáčkněte. Plát, který vám zbyl také zarolujte.

Tvoření ořechových sušenek, zdobení a jejich pečení

Obě rolády posléze nakrájejte zešikma vroubkovaným nožíkem, abyste získali ozdobné vlnkovité okraje. Povrch sušenek nakonec ještě dolaďte pomocí čisté kosmetické pinzety. Díky ní vytvoříte krásné tvary a linie. Až všechny kusy ozdobíte, položte je na plech s pečícím papírem a dejte péct do trouby na 40 minut při 180 °C. Podávejte vychladlé s oblíbeným nápojem.

Video postup krok za krokem

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů