Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Kynuté vdolky smažené na sádle

4,2
Komentáře Komentáře
čas přípravy Příprava: 90 minut
čas vaření Vaření: 20 minut

Kynuté vdolky smažené na sádle - postup přípravy

Kynuté vdolky se liší podle kraje, zatímco někde se pečou nasucho v troubě, jinde se smaží. A zatímco jedni nedají dopustit na sladkou verzi s povidly, mákem nebo perníkem, jiní jimi nahrazují přílohu k fazolové či bramborové polévce či segedínskému guláši. Zkuste tradiční moravský recept od paní Romany Staňové.

Ingredience pro:
1 porce

Ingredience

Kuchařka
Kuchařka: Jitka Hemelíková
1. KROK

Do malé misky rozdrobte droždí, zasypejte ho lžičkou cukru a dobře rozmíchejte do kašovité konzistence. Přilijte trochu vlažného mléka, promíchejte a nechte směs na teplém místě stát 10 až 15 minut, dokud se na hladině neobjeví pěna.

2. KROK

Vyklepněte dvě vajíčka, oddělte bílky od žloutků a ty vložte do hluboké mísy. Přilijte k nim vzešlý kvásek, přidejte špetku soli a dobře prošlehejte. Postupně do směsi prosévejte hladkou mouku a hněťte, dokud nezískáte hladké a nelepivé těsto. Zformujte z něho kouli, položte ji do mísy, kterou zakryjte utěrkou, a nechte těsto v teple asi 1 hodinu kynout.

3. KROK

Vykynuté těsto propracujte a vymačkejte z něho vzduchové bubliny. V pánvi rozehřejte sádlo. Z těsta odebírejte menší kousky, v prstech z nich zformujte placičky a vhazujte je do horkého sádla v pánvi smažit po obou stranách dozlatova.

4. KROK

Vdolky po dosmažení nechte vychladnout a podávejte buď jako přílohu k polévkám či guláši, anebo je potřete švestkovými či hruškovými povidly a posypejte strouhaným tvarohem či perníkem.

Za zmínku stojí také podávání s jahodovou pěnou, kdy zbylé bílky z vajec vyšleháte do pěny spolu s cukrem a rozmixovanými jahodami.

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů