Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Pletená vánočka plněná krémem z másla a kakaa

4,8
Komentáře Komentáře
čas přípravy Příprava: 100 minut
čas vaření Vaření: 40 minut

Pletená vánočka plněná krémem z másla a kakaa - postup přípravy

Takovou vánočku ještě neznáte. Je totiž plněná báječným kakaovým krémem, který jí dodá úplně nový rozměr. Nehledejte v tom žádné složitosti. Zvládne ji upéct i zaplést i začátečník a příprava není nijak časově ani finančně náročná. Zkuste si ji upéct třeba k nedělní snídani a uvidíte, že je to prostě bomba!

Ingredience pro:
10 porcí

Těsto

Náplň

Na potření

Kuchařka
Kuchařka: Vlastimila Kovaříková
1. KROK

V mikrovlnné troubě nebo na kamnech zahřejte mléko tak, aby bylo teplé, ale ne horké. Rozdrobte do něho droždí a přidejte také vanilkový cukr. Směs promíchejte a nechte stát na teplém místě asi 10 nebo 15 minut, dokud se kvasinky neaktivují a na hladině se nezačnou tvořit bublinky nebo rovnou pěna. Pak prosejte od hluboké mísy hladkou mouku, zalijte ji aktivovaným kváskem, přidejte olej a vyklepněte tři vajíčka a uhněťte z těchto ingrediencí homogenní těsto, které by mělo být vláčné, pružné a nelepivé. Vytvarujte z něho kouli, vložte ji na dno mísy a zakryjte čistou utěrkou nebo přilnavou potravinářskou fólií. Nechte těsto na teplém místě odpočívat a kynout 1 hodinu.

2. KROK

Mezitím připravte kakaovou náplň. V misce rozpusťte máslo, přidejte k němu cukr a míchejte metličkou tak dlouho, dokud se krystalky cukru úplně nerozpustí. Pak přidejte kakaový prášek a znovu míchejte, dokud nezískáte homogenní a hladkou tmavě hnědou hmotu. Tu pak rozdělte na tři stejně velké části do tří misek.

3. KROK

Jakmile těsto vykyne a zdvojnásobí svůj objem, vyklopte ho na pracovní plochu jemně posypanou hladkou moukou. Trochu těsto rukama ještě propracujte, zformujte z něj válec a ten rozdělte na tři stejné díly.

4. KROK

Z každého z nich pak vyválejte tenký a dlouhý obdélník. Povrch každého z nich potřete jednou třetinou kakaového krému a srolujte ho do pevné rolády.

5. KROK

Všechny tři pruhy s kakaovou náplní pak spojte na jednom konci dohromady tak, aby se nerozpojovaly a upleťte z nich jednoduchý copánek. Konce pramenů opět spojte a dobře zamačkejte, aby se nerozplétaly a hotový pletenec přemístěte na plech vystlaný kusem pečicího papíru.

6. KROK

Do misky vyklepněte poslední vajíčko a rozšlehejte ho vidličkou. S pomocí silikonového štětce pak vajíčkem potřete celý povrch vánočky. Plech vložte do trouby předehřáté na 170 °C a pečte po dobu 35 až 40 minut. Hotovou vánočku nechte zchladnout, nakrájejte na porce a podávejte.

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů