Rychlý venkovský chléb - postup přípravy
Další návod na rychlý rustikální chléb pochází ze starého zápisníku prababičky z dob, kdy bylo všeho málo. To se odráží na samotném receptu, který se obejde bez všech příkras a zajímavostí a pracuje jen se čtyřmi základními surovinami. I když každý domácí chléb vyžaduje trochu víc práce, s dávkou odhodlání ho zvládne i šikovný začátečník. Skvělé je, že příprava je celkem nenáročná na čas, a tak vám snadno poslouží, pokud zapomenete koupit chléb na chalupu a civilizace je daleko.
Ingredience
Do mísy prosejte hladkou mouku přes jemné sítko a rozdělte ji na tři díly. Jeden díl smíchejte s teplou vodou a dobře promíchejte, abyste vytvořili řídké homogenní těstíčko bez hrudek a suchých míst. K tomuto těstíčku přisypejte sušené droždí a dobře ho do něj zapracujte.
Prosejte do směsi druhý díl mouky, přidejte 1,5 až 2 lžičky soli a dobře promíchejte. Nyní prosejte poslední díl mouky a rukou uhněťte soudržné, homogenní a docela lepkavé těsto. Zformujte ho do kompaktního bochánku na dně mísy, kterou zakryjte přilnavou potravinářskou fólií, a nechte těsto kynout na teplém místě po dobu 6 hodin.
Vykynuté těsto vyklopte na pomoučněný vál. Nejsnáze to půjde tak, že prostě otočte misku s těstem vzhůru nohama a počkejte, až těsto vlivem gravitace začne samo vypadávat ven. Pak ho stěrkou jen vyškrábněte. Přeložte přes sebe lepkavé části, zatímco vnější obvod díky mouce na válu už nelepí. Zformujte z těsta kouli.
Vezměte čistou misku, do které umístěte přeloženou, čistou bavlněnou utěrku. Přes síto ji posypejte moukou a položte na ni zformovaný bochánek. Jeho povrch rovněž posypejte moukou a uzavřete těsto do utěrkového balíčku. Ten překryjte v míse další utěrkou a nechte stát další 2 hodiny na teplém místě. Vykynuté těsto rozbalte z utěrky a přemístěte ho do dortové formy o průměru 16 centimetrů, jejíž dno jste vystlali pečicím papírem.
Na povrchu těsta vytvořte ostrým nožem křížem dva zářezy a vložte chléb do trouby rozehřáté na teplotu 230 °C. Dolů do spodní části trouby umístěte misku s vodou a pečte 30 minut. Po uplynutí této doby vyndejte z trouby misku s vodou, snižte teplotu na 210 °C a pokračujte v pečení dalších 20 až 25 minut.
Upečený bochník vyndejte z trouby, vyklopte ho z formy a nechte vychladnout na mřížce. Pak už jen nakrájejte a podávejte tak, jak jste zvyklí – s pomazánkou nebo jako přílohu k poctivému domácímu guláši.