Jak zpracovat rajčata beze zbytku – pyré, šťáva i dochucovadlo - postup přípravy
Babička Boženy Němcové by pro pírko i přes plot skočila a kompletní zpracování rajčat bez jediného zmařeného zrníčka by pro ni bylo samozřejmostí. Nechte se inspirovat jejím vzorem a máte-li bohatou úrodu rajčat, zkuste je zpracovat podle návodu, o nějž se s námi podělila paní Alice Stellmaierová.
Ingredience
Rajčata pokrájejte na čtvrtky, vsypte je do hrnce a pod pokličkou je nechte 30 minut dusit. Po provaření je propasírujte přes sítko. To, co zbude, vložte do cedníku s plátnem a nechte samovolně vykapat, což bude trvat asi 2 až 3 hodiny. Slupky ani vykapanou šťávu nevyhazujte.
Propasírované pyré vložte zpátky do hrnce a za stálého míchání jej zahřívejte, dokud z něho neodpaříte veškerou přebytečnou tekutinu. Výsledné pyré naplňte do čistých a sterilizovaných zavařovacích sklenic a nechte je zavařit v hrnci s vroucí vodou. Poté uzavřené sklenice otočte dnem vzhůru a nechte je pozvolna vychladnout.
Vykapanou rajčatovou šťávu můžete ihned vypít, anebo, pokud zpracováváte rajčat hodně, ji rovněž zavařte do sklenic. Je výborná k pití a bude se vám hodit jako zásoba na zimu. Je báječně sladká a vychlazená chutná skvěle.
A co se zbytkem po pasírování? Slupky obsahují nejvíce antioxidantu lykopenu, který dovede účinně regenerovat organismus a působí preventivně proti vzniku rakoviny či kardiovaskulárních chorob. Proto je nevyhazujte.
Rozprostřete slupky na plech pokrytý pečicím papírem a nechte je sušit při teplotě 50 až 70 °C, dokud nezačnou šustit. Poté je stačí rozmixovat na prach (skvěle poslouží elektrický mlýnek na kávu). Využijete je jako výborné dochucovadlo, anebo také barvivo pro vylepšení barvy i chuti pokrmů.
Pokud hledáte inspiraci na zavařování, přidejte se do naší FB skupiny Sezónní recepty, zavařování.