Bramborové placky s kefírem a koriandrem - postup přípravy
Bramboráky jsou česká klasika. Neodmyslitelně do nich patří mimo brambor také drcený česnek a majoránka, které těmto smaženým plackám ze strouhaných brambor dodají jejich charakteristickou „pravou českou“ příchuť. Už vás ale napadlo zkusit tyto dvě přísady vynechat a nahradit je jinými druhy koření? Co třeba takový mletý koriandr a těsto naředit kefírem? No vážně, zkuste to a uvidíte, že lepší bramboráky jste ještě nikdy nejedli!
Ingredience
Brambory důkladně umyjte a oloupejte slupku. Osušte je papírovými utěrkami a nastrouhejte je na jemném struhadle.
Slijte strouhané brambory od přebytečné šťávy, případně je trochu vymačkejte v čisté bavlněné utěrce a vložte je do hluboké mísy.
Přilijte ke strouhaným bramborám čtyři sta mililitrů kefíru, přisypejte šest lžic mouky a jedlou sodu a všechny suroviny vzájemně důkladně promíchejte.
Pak přidejte sůl a pepř, vyklepněte do bramborové mísy také dvě vajíčka a dochutíme čtvrt lžičkou mletého koriandru. Znovu celou směs velmi důkladně promíchejte, abyste vytvořili hladké a jednolité, polotekuté těsto.
Na kamnech rozpalte pánev se silným dnem a nalijte na ni trochu rostlinného oleje. Když je dostatečně horká, zmírněte plamen a vylijte na ni první naběračku bramborového těsta. Smažte jej z každé strany na mírném ohni asi 3 až 4 minuty dozlatova. Po dosmažení placku položte na talíř vyložený papírovými utěrkami, abyste odsáli přebytečný olej po smažení.
Abyste udrželi placky i po dosmažení teplé, můžete na druhé plotýnce na velmi jemném teple rozehřát druhou pánev a hotové bramboráky na ni vyskládejte a zaklopte pokličkou. Tak vydrží čerstvé a teplé až do chvíle, kdy je budete podávat.
Dobrou chuť.